Google: wzrasta ilość spamu

Google: wzrasta ilość spamu

15.04.2010 13:49

Google opublikował informacje na temat spamu w pierwszym kwartale 2010 r. Zdaniem firmy ilość niechcianych e-maili stale wzrasta - mimo zlikwidowania kilku dużych botnetów.

Informacje na temat spamu zostały zebrane dzięki usłudze Postini zajmującej się bezpieczeństwem komunikacji elektronicznej. Postini nadzoruje dziennie ponad 3 mld e-maili wysyłanych przez ponad 50 tys. firm. Według statystyk opublikowanych przez Google’a, wprawdzie ilość spamu spadła w tym kwartale o 12% w porównaniu z poprzednim, to jednak jest większa o 6% niż w analogicznym okresie rok temu. Powodem takiej sytuacji może być zlikwidowanie pod koniec 2009 r. kilku botnetów, w tym Mega-D, który mógł generować nawet 35% ówczesnego spamu w Internecie. Zlikwidowano także inne o takich nazwach jak Waledac, Mariposa czy Zeus. Niestety, nie zmniejszyło to drastycznie ilości spamu w Sieci.

Google podkreśla, że samo likwidowanie botnetów nie przyniesie oczekiwanych zmian - cyberprzestępcy po prostu uruchamiają kolejne. Rozwiązaniem proponowanym przez firmę jest chmura obliczeniowa. Zdaniem Google’a korzystając z nowoczesnych technologii można znacznie ograniczyć ilość spamu w skrzynce pocztowej. W tym roku zapewne będziemy też świadkami zamknięcia kolejnych botnetów, ale także - niestety - pojawienia się nowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)