Google zapłaci 63 miliony euro francuskiej prasie. Gigant odmawia komentarza w sprawie

Google zapłaci 63 miliony euro francuskiej prasie. Gigant odmawia komentarza w sprawie15.02.2021 13:45
Koniec sporu. Google zapłaci miliony francuskiej prasie (fot. Flickr)
Koniec sporu. Google zapłaci miliony francuskiej prasie (fot. Flickr)

Alphabet, firma macierzysta Google zgodziła się zapłacić francuskiej prasie 63 miliony euro, kończąc tym samym trwający od miesięcy spór o prawa autorskie. Według doniesień telewizji BFM TV, kwota rekompensaty ma wynieść 18 milionów euro rocznie przez 3 następne lata plus dodatkowe 10 mln w ramach zakończenia sprawy.

Według nieoficjalnych informacji, największą kwotę od giganta z Mountain View miałby otrzymać dziennik "Le Monde". Zapłata ma oscylować w granicach 1,3 mln euro. Najmniej z kolei przypadnie dla "La Voix de la Haute", który otrzyma 13 741 dolarów.

Przypomnijmy, że strony sporu porozumienie ogłosiły w zeszłym miesiącu, nie podając jego szczegółowych warunków finansowych.

8 lutego bieżącego roku, Związek Niezależnych Internetowych Wydawców Informacji (Spiil) wydał specjalne oświadczenie, w którym wyraził żal odnośnie postępowania francuskich mediów. W komunikacie zaznaczono, że powinny one zbudować wspólny front przeciwko amerykańskiej firmie, aby wszyscy otrzymali pieniądze za publikowane treści w internecie.

Lokalne źródła donoszą, że dzienniki "Le Monde”, "Le Figaro” i "Liberation” oraz ich grupy medialne miały wynegocjować dodatkowo około 3 mln euro rocznie, zgadzając się w listopadzie ubiegłego roku na współpracę z Google w celu sprzedaży subskrypcji za pośrednictwem usługi oferowanej przez giganta.

  • Nietransparentne umowy nie zapewniają sprawiedliwego traktowania wszystkich wydawców gazet, ponieważ wzór obliczeniowy nie jest podawany do wiadomości publicznej. Google wykorzystał nasze podziały - czytamy w oświadczeniu Spiil, cytowanym przez Polską Agencję Prasową.

Przedstawiciele pism, podobnie jak Google, odmówili komentarza w sprawie.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Komentarze (23)