Google zapłaci 63 miliony euro francuskiej prasie. Gigant odmawia komentarza w sprawie

Google zapłaci 63 miliony euro francuskiej prasie. Gigant odmawia komentarza w sprawie

Koniec sporu. Google zapłaci miliony francuskiej prasie (fot. Flickr)
Koniec sporu. Google zapłaci miliony francuskiej prasie (fot. Flickr)
15.02.2021 13:45

Alphabet, firma macierzysta Google zgodziła się zapłacić francuskiej prasie 63 miliony euro, kończąc tym samym trwający od miesięcy spór o prawa autorskie. Według doniesień telewizji BFM TV, kwota rekompensaty ma wynieść 18 milionów euro rocznie przez 3 następne lata plus dodatkowe 10 mln w ramach zakończenia sprawy.

Według nieoficjalnych informacji, największą kwotę od giganta z Mountain View miałby otrzymać dziennik "Le Monde". Zapłata ma oscylować w granicach 1,3 mln euro. Najmniej z kolei przypadnie dla "La Voix de la Haute", który otrzyma 13 741 dolarów.

Przypomnijmy, że strony sporu porozumienie ogłosiły w zeszłym miesiącu, nie podając jego szczegółowych warunków finansowych.

8 lutego bieżącego roku, Związek Niezależnych Internetowych Wydawców Informacji (Spiil) wydał specjalne oświadczenie, w którym wyraził żal odnośnie postępowania francuskich mediów. W komunikacie zaznaczono, że powinny one zbudować wspólny front przeciwko amerykańskiej firmie, aby wszyscy otrzymali pieniądze za publikowane treści w internecie.

Lokalne źródła donoszą, że dzienniki "Le Monde”, "Le Figaro” i "Liberation” oraz ich grupy medialne miały wynegocjować dodatkowo około 3 mln euro rocznie, zgadzając się w listopadzie ubiegłego roku na współpracę z Google w celu sprzedaży subskrypcji za pośrednictwem usługi oferowanej przez giganta.

  • Nietransparentne umowy nie zapewniają sprawiedliwego traktowania wszystkich wydawców gazet, ponieważ wzór obliczeniowy nie jest podawany do wiadomości publicznej. Google wykorzystał nasze podziały - czytamy w oświadczeniu Spiil, cytowanym przez Polską Agencję Prasową.

Przedstawiciele pism, podobnie jak Google, odmówili komentarza w sprawie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)