Google zmienia sposób indeksowania stron. Mobilne są najważniejsze

Google zmienia sposób indeksowania stron
Google zmienia sposób indeksowania stron
Oskar Ziomek

29.05.2019 11:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google stawia wszystko na jedną kartę. Mobilne strony internetowe są najważniejsze i to one będą brane pod uwagę przy indeksowaniu nowych domen, począwszy od 1 lipca bieżącego roku. Będzie to miało wpływ na pozycję witryn w wyszukiwarce, także tych, które wyświetlane są tylko na komputerach.

Strony dostosowane do przeglądania na mobilnych urządzeniach, czyli zgodne z ideą mobile-first, zostaną uznane za bardziej wartościowe dla użytkowników, a przez to pojawią się "wyżej" na liście. Choć opisywana zmiana jest istotna, warto wiedzieć, że takie podejście jest stopniowo wdrażane już od dłuższego czasu.

Twórcy stron mogą sprawdzić status indeksowania w narzędziu do inspekcji adresów, źródło: Blog Google.
Twórcy stron mogą sprawdzić status indeksowania w narzędziu do inspekcji adresów, źródło: Blog Google.

Pierwsze eksperymenty z indeksowaniem stron mobilnych rozpoczęły się jeszcze w 2016 roku, a pod koniec 2018 roku Google ogłaszał już, że ponad połowa wszystkich stron na świecie indeksowana jest właśnie z uwzględnieniem ich przystosowana do smartfonów i innych urządzeń przenośnych. Za nieco ponad miesiąc indeksowane będą w ten sposób wszystkie nowe domeny.

Mobilna wyszukiwarka to większość ruchu Google

Takie kierunek działań nie powinien zaskakiwać. Ruch internetowy, w tym wyszukiwanie treści, to dzisiaj w głównej mierze ruch mobilny. Google jeszcze w 2015 roku informował, że w części krajów więcej wyszukiwań odbywa się z poziomu smartfonów niż komputerów.

Twórcy stron będą musieli zwrócić na to jeszcze większą uwagę, by ich witryny znalazły się wysoko w wynikach wyszukiwania. Znaczenie ma bowiem nie tylko lekkość i dynamiczny układ strony, ale także metadane i szereg innych cech. O wszystkich można przeczytać w przewodniku na łamach pomocy technicznej Wyszukiwarki Google.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)