Górnicy znajdą sposób. Karty Nvidii z serii LHR złamane

Górnicy znajdą sposób. Karty Nvidii z serii LHR złamane
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Asus
Przemysław Juraszek

16.08.2021 11:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Najnowsza wersja oprogramowania NBMiner pomagającego w kopaniu ETH, przywraca do 70 proc. wydajności kopania kryptowaluty na kartach graficznych NVIDIA GeForce serii RTX 30XX z LHR.

Od paru miesięcy na rynek trafiają karty graficzne Nvidia GeForce RTX30XX z dopiskiem LHR (lite hash-rate), które wypierają z rynku zwykłe wersje RTX-ów. Dopisek LHR oznacza, że karty wyposażono w algorytm mający ograniczyć wydajność w przypadku wykrycia specyficznych obliczeń tożsamych z prowadzeniem wydobycia kryptowalut o 50 proc. Celem miało być odstraszenie górników od kart przeznaczonych dla graczy oraz ich przekierowanie na produkty z serii CMP. Górnicy są jednak bardziej skłonni kupować karty GeForce z prozaicznego powodu. Jeśli kopanie stanie się nieopłacalne, to karty GeForce można później sprzedać graczom, a CMP skończą tylko jako odpad elektroniczny (brak wyjść wideo).

Niestety jak to zwykle bywa, że jak człowiek stworzy algorytm to inni z czasem znajdą obejście. Tym razem zajęło to parę miesięcy i karty z oznaczone jako LHR można w 70% przywrócić do stanu faktycznego. Całkiem możliwe, że z czasem pojawi się obejście pozwalające odblokować karty w 90 lub nawet 100 proc.

Gorszą wiadomością dla graczy jest również to, że ogólnodostępne oprogramowanie NBMiner jest proste i przejrzyste w obsłudze przecz co próg wiedzy wymagany do zajmowania się kopaniem kryptowalut nawet w przypadku kart z dopiskiem LHR jest dość niski. Dotychczas wiedza niezbędna do obchodzenia algorytmu Nvidii była zarezerwowana dla wąskiego grona wyspecjalizowanych grup.

Cena ETH niestety dla graczy dalej rośnie, więc nie należy się spodziewać poprawy dostępności kart graficznych na rynku. Jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu górników raczej będzie tylko rozwiązanie sprzętowe na poziomie PCB samej karty graficznej lub jeszcze lepiej na poziomie samego rdzenia.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (26)
Zobacz także