Gra w otwarte karty: Blizzard zarabia grube miliony na darmowym Hearthstone

Gra w otwarte karty: Blizzard zarabia grube miliony na darmowym Hearthstone

Hearthstone, czyli kura znosząca złote jajka
Hearthstone, czyli kura znosząca złote jajka
12.08.2015 12:07

Jeżeli chodzi o rynek gier Free-2-Play, jeszcze w zeszłym roku najbardziej opłacało się robić projekty w ramach gatunków takich jak sieciowe strzelanki czy MOBA, a więc z walkami na arenach. Wraz z pojawieniem się na rynku karcianki Hearthstone firmy Blizzard, ojcowie Diablo i StarCrafta pokazali jednak, że mikrotransakcje stojące za zbieraniem kart to także strzał w dziesiątkę. Taki za 20 milionów dolarów na miesiąc.

Hearthstone, czyli kura znosząca złote jajka
Hearthstone, czyli kura znosząca złote jajka

W zeszłym roku 9 milionów fanów gry na PC oraz 8 milionów korzystających z niej na urządzeniach przenośnych wygenerowało zyski na poziomie ponad 170 milionów dolarów. Dla porównania, na dalszych miejscach w zestawieniu popularnych karcianek, przygotowanym przez agencję SuperData, znalazły się Marvel War of Heroes z 71 milionami, Injustice: Gods Among Us z 46, Magic: The Gathering Online z 43 oraz Star Wars: Force Collection z 41. Co ciekawsze, Dota 2, hit F2P firmy Valve, miesięcznie daje twórcom raptem 18 milionów dolarów. Nic dziwnego, że nawet polscy deweloperzy podpinają się pod nowy trend, chociażby z rodzimym Earthcore: Shattered Elements.

Samo Wizards of The Coast, twórcy tak kultowego systemu Magic: The Gathering, wreszcie się ocknęli i zamiast rozwijać co roku kolejną cyfrową edycję odpłatnej karcianki, wydali niedawno za darmo Magic Duels na PC oraz urządzenia przenośne. Według SuperDaty takie rozbijanie się na platformy ma jak najbardziej sens, bo łatwiej trafić z grą do prężnie rosnącego grona użytkowników smartfonów i tabletów, przy czym wydają oni mniej pieniędzy w projektach Free-2-Play od komputerowców. Ci ostatni spędzają też więcej czasu przed monitorem, a sięgają przecież i po telefony.

Blizzard za wiele nie ryzykował z Hearthstone. Projekt powstawał trochę na boku i w wolnym czasie deweloperów, a teraz jest już ogromnym turniejowym hitem. Stale dodawane są nowe karty, a także wypuszczane kolejne wielkie aktualizacje. Aby mieć wszystkie bazy zajęte, do tego dołożono MOBA Heroes of the Storm, zaś w trakcie przygotowania jest również interesująca wieloosobowa strzelanka Overwatch.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (24)