Granie na integrze Intela bardziej realne. iGPU gen 12 z 40% skokiem wydajności

Granie na integrze Intela bardziej realne. iGPU gen 12 z 40% skokiem wydajności

iGPU gen 12 Intela ze sporo lepszą wydajnością (fot. Materiały prasowe)
iGPU gen 12 Intela ze sporo lepszą wydajnością (fot. Materiały prasowe)
30.09.2019 19:54, aktualizacja: 30.09.2019 20:35

Komputery z niedługo wchodzącą do sklepów 10 generacją procesorów Intela mają całkiem atrakcyjne iGPU Iris Plus. Da się w coś pograć i wcale nie chodzi o pasjansa. Kolejna generacja grafiki zapowiada się znacznie ciekawiej.

Tak, Intel pod tym względem jeszcze nie prześcignął AMD, ale postępy są zauważalne. To istotne szczególnie z racji nie aż tak spektakularnego polepszenia jakości w mobilnych rozwiązaniach AMD względem tych desktopowych i serwerowych. Laptopy z Intelem wciąż są bardzo lubiane.

Tiger Lake otrzyma mocno poprawioną wbudowaną grafikę

Mamy coraz mniej powodów, aby dokładać do nich najtańsze karty graficzne NVidii czy AMD. W bazie Compubench jeden z użytkowników serwisu Reddit wyszperał częściowe wyniki testu, które zdają się być wykonane na zupełnie nowym procesorze ze zintegrowaną grafiką Gen12.

Jeśli liczycie na informacje o Intel Xe, to nie. Tyczą się wyłącznie prawdopodobnych następców obecnych iGPU z linii Iris Plus, które trafią do CPU z linii Tiger Lake, ale i tak jest na co czekać. Może nawet bardziej niż na Xe. Brak jest co prawda wyniku wydajności z przeprowadzonych testów, ale pewne parametry zintegrowanego GPU pozwalają nam co nieco oszacować.

Intel iGPU Gen 12 dla niedzielnego gracza

Jak już wiemy, nowe grafiki mają być zauważalnym krokiem naprzód. Jednostki będą zwolnione z części obecnych obowiązków, co przełoży się na przeznaczenie większej mocy na obróbkę poligonów. Inną zmianą, która jest prosta ale skuteczna, jest zwiększenie liczby samych jednostek wykonawczych.

Te miałyby się pojawić w postaci 96 sztuk. Przynajmniej w omawianym bliżej niezidentyfikowanym procesorze z grafiką Intel Gen 12 (nie mylmy tylko generacji procesorów z generacją samego iGPU). Jak na razie Intel Iris Pro P580 miał 72 jednostki. Jednak to nie mobilny procesor (gdzie bardziej liczy się integra), ani nawet normalny desktopowy… tylko Xeon.

Znamy też taktowanie. Ma wynosić 1,1 GHz. Zbierając te wszystkie informacje wysnuto podejrzenie, że nowe grafiki zintegrowane Intela mogą być wydajniejsze o około 40 proc. od obecnie stosowanych. To już całkiem ciekawa perspektywa i ukróciłaby rynek najtańszych dedykowanych GPU. Przynajmniej dla procesorów z nowymi Irisami.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)