Gronost@j-15 – trwają największe w historii Wojska Polskiego wirtualne manewry wojskowe

Gronost@j-15 – trwają największe w historii Wojska Polskiego wirtualne manewry wojskowe

Źródło: wojsko-polskie.pl
Źródło: wojsko-polskie.pl
11.03.2015 13:41

W kontekście doniesień o rozwijaniu cyberarmii Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii warto zastanowić się nad tym, co w celu przygotowania się do nowego rodzaju konfliktów robi Wojsko Polskie. Być może odpowiedzią jest fakt, że wczoraj rozpoczęły się największe w historii naszej armii wirtualne manewry wojenne o nazwie Gronost@j-15.

Nie może być mowy o porównywaniu działań mających na celu rekrutację cywilów do być może największej cyberarmii świata z manewrami na wirtualnym polu walki, jednak tendencję do wykorzystywania zaawansowanej techniki w szkoleniu żołnierzy należy docenić. Niemal pięciuset żołnierzy 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (nazywanej szumnie cyfrową) bierze udział w grze wojennej z wykorzystaniem symulatora pola walki JCATS.

Źródło: wojsko-polskie.pl
Źródło: wojsko-polskie.pl

Wojsko chwali się, że JCATS daje możliwość między innymi generowania realistycznego pola walki na zróżnicowanych terenach. W symulatorze dostępny jest także sprzęt – Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak czy czołgi Leopard. Na przebieg gry ma także znaczenie na przykład ilość zatankowanego paliwa. Na wygenerowanym przez JCATS polu walki może jednocześnie przebywać nawet do 60 tysięcy jednostek różnego typu.

Pod znakiem zapytania stoi rzeczywista wartość wirtualnych manewrów, co zdają się potwierdzać sami dowódcy. Jak twierdzi porucznik Dawid Butlak z kompanii zmotoryzowanej, woli on tradycyjne manewry. Gra wojenna ma przede wszystkim zweryfikować umiejętności i wiedzę oficerów poprzez analizę poprawności ich oceny sytuacji i decyzji. Dzięki JCATS możliwe jest uzyskanie danych, które podczas tradycyjnych manewrów mogłyby zostać pominięte. Niższe są też koszty.

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana uchodzi za jednostkę, która w Polsce jest liderem w wykorzystywaniu zaawansowanej techniki na polu walki. Posługuje się na przykład cyfrowymi systemami dowodzenia. Trudno stwierdzić czy jest to dobra wiadomość, szczególnie biorąc pod uwagę doniesienia o formowaniu wielotysięcznych armii hakerów w innych państwach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)