Groźne aplikacje modlitewne w Google Play. Zbierały dane użytkowników

Groźne aplikacje modlitewne w Google Play. Zbierały dane użytkowników

Popularne aplikacje do modlitwy w rzeczywistości kolekcjonowały dane użytkowników bez ich wiedzy
Popularne aplikacje do modlitwy w rzeczywistości kolekcjonowały dane użytkowników bez ich wiedzy
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/EPA/NARENDRA SHRESTHA
Karolina Kowasz
10.04.2022 19:28

Google zadecydowało o usunięciu ze swojego sklepu Play aplikacji zawierających kod do potajemnego zbierania danych. Wśród usuniętych programów znalazły się aplikacje do wykrywania problemów na autostradzie, odczytu kodów QR, a nawet popularne oprogramowanie modlitewne.

Zgodnie z informacjami The Wall Street Journal, aplikacje zostały skasowane za niedozwolone zbieranie danych użytkowników bez ich wiedzy. Co ważne, twórcy zbanowanego oprogramowania mogą ubiegać się o przywrócenie do Google Play po wykasowaniu z kodu funkcji naruszających prywatność użytkowników.

Nieprzypadkowy kod

Dane wskazują, że kod odpowiedzialny za zbieranie danych miał zostać stworzony przez panamską firmę Measurement Systems S. de R.L. Ta zaś jest powiązana z kontrahentami, który zajmują się kwestiami cyberinteligencji, obrony sieci i przechwytywania danych wywiadowczych na potrzeby interwencji bezpieczeństwa narodowego USA.

Naruszający zasady kod został znaleziony w kilku muzułmańskich aplikacjach modlitewnych, takich jak Al Moazin i Qibla Compass, które należą do jednych z najpopularniejszych tego rodzaju aplikacji. O ich sukcesie najlepiej świadczą liczby wskazujące, że niektóre programy zostały pobrane ponad 10 milionów razy.

Chociaż Google szybko usunęło problematyczne aplikacje ze swojego sklepu, wiele z nich zdążyło już ponownie pojawić się w Google Play. Tego rodzaju działanie nie oznacza jednak, że osoby, które wcześniej pobrały oprogramowanie, nie są dalej narażone na śledzenie. Joel Reardon, który przeprowadził śledztwo w tej sprawie, znalazł poszlaki, że kod zbierał m.in. takie dodatkowe dane jak zawartość schowka, GPS, maile czy numery telefonów.

Wszystkie odkryte przez badacza groźne aplikacje, jakie zawierały w sobie szkodliwy kod i mogą stanowić zagrożenie dla prywatności użytkowników to:

 • Speed Camera Radar
 • Al-Moazin Lite (Prayer Times)
 • Wifi Mouse (remote control PC)
 • QR & Barcode Scanner
 • Qibla Compass – Ramadan 2022
 • Simple weather & clock widget
 • Handcent Next SMS-Text w/ MMS
 • Smart Kit 360
 • Al Quran Mp3 – 50 Reciters & Translation Audio
 • Full Quran MP3 – 50+ Languages & Translation Audio
 • Audiosdroid Audio Studio DAW – Apps on Google Play

Jeżeli któraś z powyższych aplikacji znajduje się na naszym urządzeniu, redakcja sugeruje jej natychmiastowe odinstalowanie. Mając na uwadze, iż Google odmówiło podania, ile łącznie aplikacji zawierało szkodliwe oprogramowanie, należy mieć na uwadze, że lista może nie być kompletna.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)