GTA 6. Przewrót wśród twórców. Założyciel Rockstar i autor serii opuszcza firmę po 21 latach

GTA 6. Przewrót wśród twórców. Założyciel Rockstar i autor serii opuszcza firmę po 21 latach
05.02.2020 10:07
Grand Theft Auto V, fot. Rockstar
Grand Theft Auto V, fot. Rockstar

W roku 1998 bracia Dan i Sam Houserowie założyli Rockstar Games, firmę będącą jednym z największych wydawców gier wideo, słynącą przede wszystkim z serii Grand Theft Auto. Dan Houser był scenarzystą większości tytułów z serii GTA, a także obydwu części Read Dead Redemption, a przy okazji producentem i dyrektorem kreatywnym firmy. Po ponad 21 latach spędzonych w Rockstar, Houser postanawia odejść.

Współzałożyciel legendarnego studia pozostanie w nim do 11 marca 2020, a później będzie mógł zająć się nowymi wyzwaniami. Na razie jednak Houser nie podzielił się swoimi planami na przyszłość.

GTA V, fot. ShadowKnight104 / Xbox DVR
GTA V, fot. ShadowKnight104 / Xbox DVR

Houser jest kolejnym po Leslie Benziesie (odszedł w 2016) oraz Davidzie Jonesie (pożegnał się z Rockstar w 2000) kluczowym pracownikiem firmy, który poszedł we własną stronę. Tym razem jednak, w przeciwieństwie do sądującego się o 150 milionów dolarów niewypłaconych tantiemów Benziesa, wygląda na to, że Houser rozstaje się z firmą polubownie.

Informację o odejściu Housera potwierdził koncern Take-Two Interactive, do którego należy Rockstar Games. Jego brat, Sam, pozostanie szefem firmy.

Sam Houser (drugi z prawej) na rozdaniu nagród BAFTA Games Award, fot. Getty Images
Sam Houser (drugi z prawej) na rozdaniu nagród BAFTA Games Award, fot. Getty Images

Ostatnim wydanym przez Rockstar Games tytułem, za który odpowiedzialny był Dan Houser, był Red Dead Redemption 2. Gra szybko otrzymała miano betsellera, a dane ze stycznia 2020 wykazały, że sprzedało się jej 26,5 milionów egzemplarzy. Tytuł ten wyznaczył nowe standardy graficzne, jak i technologiczne na konsolach, chociaż nie miał fortunnego startu na PC, gdzie trapiły go różnego rodzaju usterki przez długie miesiące.

Red Dead Redemption 2, fot. r00krys / Xbox DVR
Red Dead Redemption 2, fot. r00krys / Xbox DVR

Wieści o odejściu Dana Housera z Rockstar Games wpłynęły negatywnie na akcje Take-Two, których wartość natychmiastowo spadła o 5 procent. Współzałożyciel Rockstar opuszcza studio w trakcie prac nad GTA VI (o którym mocno spekuluje się od dłuższego czasu) – ciekawe, jak ta decyzja wpłynie na cały projekt. Jeśli natomiast czujecie się zainteresowani, imponujące, growe CV Housera można podejrzeć pod tym adresem.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)