Hapro Media wypowiada wojnę polskim piratom

29.06.2010 15:21, aktual.: 30.06.2010 17:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Osoby udostępniające nielegalnie pliki w serwisach Chomikuj czy Wrzuta mogą mieć poważne problemy. Firma fonograficzna Hapro Media grozi im pozwem sądowym - czytamy dzisiaj w serwisie internetowym Gazety Prawnej.

Wytwórnia Hapro Media wysyła do użytkowników dwóch popularnych serwisów e-maile, w których żąda odszkodowania za nielegalne udostępnianie muzyki. Adresy pocztowe firma otrzymała wprost od właścicieli portali. Zgodnie z prawem są oni bowiem zobowiązani do ich udostępnienia jeśli zachodzi podejrzenie o piractwo. Firma reprezentuje takich artystów jak Maciej Maleńczuk czy Paweł Kukiz. Za jedną płytę Hapro Media może żądać nawet 1260 zł. Jak podaje Gazeta Prawna, e-maile otrzymało ponad 200 osób, a sumy, których domaga się firma sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych od osoby.

Sprawa nie jest jednak tak prosta, jak ją przedstawia Hapro Media. Firma nie posiada pełni praw autorskich do materiałów, za które odszkodowania żąda. Oznacza to, że w sądzie oskarżenie może zostać podważone. Można jednak przypuszczać, że niedługo pojawią się kolejne akcje przemysłu fonograficznego przeciwko piratom. Podobnie jak u naszych zachodnich sąsiadów, będą się oni domagali nie tylko blokowania nielegalnych materiałów, ale również stawienia przed sądem osób odpowiedzialnych za ich rozpowszechnianie.

Aktualizacja, 30.06.2010 17:21

Otrzymaliśmy od firmy Free4fresh Sp. z o.o, administratora serwisu Wrzuta.pl, prośbę o opublikowanie sprostowania dotyczącego tekstu w Gazecie Prawnej. Oświadcza ona, że nie udostępniała firmie Hapro Media żadnych danych użytkowników, a informacje podane w Gazecie Prawnej są nieprawdziwe. Poniżej pełna treść sprostowania:

Free4Fresh Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie – administrator serwisu Wrzuta.pl - oświadcza, iż informacje opublikowane w w/w tekście, jakoby administrator serwisu Wrzuta.pl wydał dane użytkowników tego serwisu firmie Hapro Media, są nieprawdziwe. Administrator serwisu Wrzuta.pl nie wydał żadnych danych dotyczących użytkowników serwisu Wrzuta.pl firmie Hapro Media ani jakiemukolwiek innemu podmiotowi działającemu w imieniu tej firmy, w tym w szczególności adresów e-mail czy numerów IP.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (143)