Holenderscy artyści za legalizacją piractwa w Sieci

Holenderscy artyści za legalizacją piractwa w Sieci

25.11.2010 12:31

Koalicja dwóch organizacji zrzeszających holenderskich artystów popiera legalizację dzielenia się materiałami w Sieci. Dotyczyć to miałoby zarówno muzyki jak i filmów.

Holenderskie prawo obecnie zezwala na pobieranie muzyki i filmów dla prywatnego użytku, jednak władze tamtejszego kraju zastanawiają się nad bardziej restrykcyjnymi rozwiązaniami. Jak donosi TorrentFreak, propozycje zmian prawnych spotkały się ze sprzeciwem, co nieco zaskakujące, ze strony artystów. Co więcej, przedstawili oni własne plany dotyczące regulacji prawnych. Ich zdaniem zarówno przesyłanie jak i pobieranie filmów i muzyki powinno być jak najbardziej legalne. Proponują również nałożenie podatku na sprzedaż urządzeń umożliwiających odtwarzanie i nagrywanie materiałów dźwiękowych i wideo (telefony komórkowe, odtwarzacze MP3 i DVD). Pieniądze zdobyte w ten sposób miałyby trafiać do kieszeni artystów i stanowić rekompensatę za pliki pobierane bezpłatnie online.

Proponowane zmiany nie obejmowałyby ani książek, ani programów czy gier. Zdaniem holenderskich artystów to najlepszy sposób na wyjście z sytuacji obronną ręką. Przy czym sprzeciwiają się oni komercyjnemu naruszaniu praw autorskich. Nie wiadomo jednak, według jakiego klucza miałyby być przekazywane pieniądze z nowego podatku. Nie wyjaśniono również, dlaczego podatek mieliby płacić wszyscy kupujący sprzęt do odtwarzania lub nagrywania, a nie tylko osoby pobierające i udostępniające pliki w Sieci. Można spodziewać się, że propozycja spotka się z nieprzychylnym przyjęciem ze strony sprzedawców internetowych.

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)