HTML5 kontra Flash w testach

HTML5 kontra Flash w testach

11.03.2010 12:27

Specjaliści z serwisu StreamingMedia pokusili się o przetestowanie technologii HTML5 i Flash. Z testów wynika, że Flash nie jest wcale takim złym rozwiązaniem, jak to przedstawiał Steve Jobs z Apple. Nie można też powiedzieć, jak twierdzi Adobe, że HTML5 to niedopracowana i mało efektywna technologia.

Która technologia jest lepsza - HTML5 czy Flash? Spory na ten temat trwają od dawna. Z powodu obu formatów doszło już do ostrych utarczek słownych między Apple’em a Adobe. Steve Jobs wypowiedział się na temat Adobe, że firma ta ma potencjał, by tworzyć naprawdę wartościowe rzeczy jednak tego nie robi. Dodał również, że nie ma sensu inwestować w Flash, kiedy zbliża się dużo lepsza i bezpieczniejsza technologia jaką jest HTML5. W odpowiedzi Kevin Lynch z Adobe stwierdził, że Internet bez Flasha cofnie się do poziomu średniowiecza.

Na blogu StreamingMedia opublikowano badania dotyczące oglądania filmów za pomocą obu technologii. Klipy wideo uruchomiono w trzech przeglądarkach: Chrome, Safari i Firefoksie. Zdaniem Jan Ozera ze StreamingMedia nie można twierdzić, że Flash jest z natury niewydajny. Flash raczej jest efektywny na platformach, gdzie ma dostęp do akceleracji sprzętowej, a mniej efektywny, jeśli nie ma - stwierdził Ozer. Chodzi tutaj przede wszystkim o komputery Apple’a, które blokują częściowo produkt Adobe. Dlatego Flash działa nieco gorzej niż HTML5 w Makach. Odwrotnie jest w komputerach z systemem Windows - tam przeglądarka Chrome odtwarzała zawartość Flasha 10.1 o 58% lepiej niż filmy wyświetlane za pośrednictwem HTML5.

Zdaniem Ozera wina leży więc częściowo po stronie Apple’a, który nie chce dopuścić Flasha do swoich komputerów. Z drugiej strony, HTML5 coraz lepiej radzi sobie z odtwarzaniem wideo. Nic dziwnego więc, że YouTube od stycznia wprowadził tę technologię do swojego serwisu. Na razie dostępna jest ona w wersji beta, jednak można przypuszczać, że w najbliższym czasie użytkownik będzie miał prawo wyboru, za pomocą jakiej technologii chce wyświetlać materiały w sieci.

Z wynikami testów można zapoznać się na blogu StreamingMedia.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)