Huang Yi i robot KUKA. Wyjątkowe połączenie IT i sztuki dziś we Wrocławiu

Strona głównaHuang Yi i robot KUKA. Wyjątkowe połączenie IT i sztuki dziś we Wrocławiu
15.12.2016 17:56
Huang Yi i robot KUKA. Wyjątkowe połączenie IT i sztuki dziś we Wrocławiu

Już za kilka godzin w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu rozpocznie się występ Huanga Yi, tajwańskiego tancerza i choreografa. Do stolicy Dolnego Śląska nie przyjechał on jednak sam – towarzyszyć na scenie w wyjątkowym połączeniu sztuki, tańca, robotyki i oprogramowania będzie KUKA. O wyjątkowości projektu niech poświadczy fakt, że KUKA jest... robotem przemysłowym, który w tańcu ma zatrzeć granicę pomiędzy sztuką tańca z mechaniką inżynieryjną.

HUANG YI & KUKA - 2015 Extract

Fascynacja Huanga Ti robotyką ma swoje korzenie jeszcze w jego dzieciństwie. Już jako uznany choreograf i tancerz, w 2010 roku postanowił on zrealizować myśl o przyjaźni człowieka i maszyny, wyrażonej właściwym dla siebie środkiem: tańcem. W tym celu, nie bez formalnych przeszkód, wypożyczył on od firmy KUKA robota przemysłowego, jakiego na co dzień wykorzystuje się przy liniach montażowych. Wyposażył go w laser, skalibrował i zaprogramował tak, aby stworzyć niezwykłe widowisko.

350192339668789185

Huang Yi samodzielnie zaprogramował robota, zaś każda z 65 minut trwania układu wymagać miała 10 godzin pracy nad kodem. Oprócz lasera, KUKA została także wyposażona w czujniki, które umożliwiają na precyzyjne naśladownictwo ruchów w tych elementach układu, w których taniec odbywa się synchronicznie. Z namiastką efektów można zapoznać się, oglądając powyższy film lub w dzisiejszego wieczoru wieczoru w NFM.

350192339668920257

Trzeba przyznać, że efekt końcowy robi ogromne wrażenie, szczególnie biorąc pod uwagę pracę, jakiej wymaga zaangażowanie robota przemysłowego w niezwykle subtelne, ale także maszynowo precyzyjne działanie. Programowanie i oprogramowanie to dziś już nie tylko walory czysto użytkowe [vide Snapchat ;-)], a działalność Huanga Ti pokazuje, że narzędzia programistyczne można wykorzystywać, by tworzyć rzeczy piękne. Szczegóły dostępne na stronach Narodowego Forum Muzyki.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)