Huawei kończy z odblokowywaniem smartfonów. Oczywiście dla naszego dobra

Huawei kończy z odblokowywaniem smartfonów. Oczywiście dla naszego dobra

Logo Huawei na elewacji budynku z depositphotos
Logo Huawei na elewacji budynku z depositphotos
25.05.2018 11:27

Problemy jakich doświadczali w ostatnich miesiącach posiadaczesmartfonów Huawei i Honor przy próbach odblokowania ichbootloaderów nie były przypadkowe. Zniknięcie strony dogenerowania kodów odblokowujących okazało się przemyślanądecyzją biznesową. Chińska firma po prostu nie chce, byużytkownicy mogli wgrywać na telefony swoje własne firmware.Jeszcze sobie tym krzywdę zrobią – a tego by nikt przecież niechciał.

Pod koniec kwietnia członkowie społeczności XDA Developerszauważyli, że niemożliwe stało się uzyskanie dostępu do stronygenerującej kody odblokowujące bootloadery smartfonów marek Huaweii Honor – zamiast webowej aplikacji można było zobaczyć tylkostronę błędu 404. Producent nabrał wody w usta, odmawiająckomentarza w tej sprawie. Dopiero gdy o problemie głośno zrobiłosię na reddicie, na Twitterze odezwała się amerykańska filiaHuawei.

We're aware of the bootloader unlock page being down & apologize for the inconvenience it has caused. We have setup a form in the interim to request bootloader unlock codes. We thank you for your patience through all this. @xdadevelopers https://t.co/sF3JAtB3JL

— Honor USA (@Honor_USA) May 2, 2018Przeprosiny za niedogodności, podziękowania za cierpliwość,oraz uruchomienie tymczasowego formularza, przez który można byłobyzamówić kody odblokowujące, dostarczane w ciągu 24 godzin. Zdarzasię, można wybaczyć, tym bardziej przecież, że firma wcześniejzdobyła u społeczności punkty za uruchomienie Honor Open SourceProgram.

350246957157345217

Formularz okazał się jednak tylko mydleniem oczu, graniem naczas, aż zostanie podjęta ostateczna decyzja biznesowa. Obecnieprzestał już działać. Ruszyła za to strona aplikacji generowaniakodów, tylko po to, aby wyświetlić kolejny komunikat. Abyzapewnić lepsze doświadczenia użytkownika i uniknąć problemówzwiązanych z flashowaniem ROM, usługa generowania kodówodblokowujących zostanie wstrzymana dla wszystkich produktówwydanych wydanych po 24 maja 2018 r. Dla produktów wydanychwcześniej, usługa zostanie wstrzymania po 60 dniach od tegoogłoszenia. Dziękujemy za zrozumienie, będziemy wciąż dostarczaćwam usług wysokiej jakości.

350246957157476289

Jeśli decyzja ta nie zostaniecofnięta, można będzie uznać Huawei za producenta wrogiegoniezależnym deweloperom. Bez kodów do odblokowania bootloadera niezainstalujemy na smartfonie nawet porządnego narzędzia recovery,takiego jak TWRP, nie mówiąc o uzyskaniu roota czy zainstalowaniujakiegoś lepszego firmware. Będziemy skazani tylko na to, coproducent wgrał na telefon, zupełnie jakbyśmy kupili jakiegośiPhone’a.

Członkowie społeczności XDADevelopers uważają, że nie wszystko stracone i prowadzą rozmowy zHuawei. Póki co wygląda na to, że macie 59 dni na odblokowaniesmartfonów Huawei i Honor, logując się na portalEMUI. Jeśli zaś zastanawiacie się nad nowym smartfonem, nadktórym chcecie mieć kontrolę… no cóż, są inni producenci,przyjaźniejsi dla niezależnych deweloperów i hobbystów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)