Huawei pomógł budować pierwsze centrum handlowe 5G w Szanghaju

Huawei pomógł budować pierwsze centrum handlowe 5G w Szanghaju

Zdjęcie wnętrza L+ Mall z portfolio projektantów Benoy
Zdjęcie wnętrza L+ Mall z portfolio projektantów Benoy
21.05.2019 19:11

Mamy za sobą kolejne wdrożenie sieci 5G, znów w Szanghaju. Po imponującym dworcu kolejowym w Hongqiao przyszła pora na nowoczesne, ekskluzywne centrum handlowe.

Huawei, China Real Estate Association i operator China Mobile (Szanghaj) wspólnie otworzyły L+ Mall. To pierwsze na świecie centrum handlowe wyposażone w wewnętrzny system cyfrowy 5G (Digital Indoor System, DIS). System ten został zastosowany na pierwszym i piątym piętrze budynki z 12.

W ogromnym, eleganckim centrum handlowym klienci mogą korzystać z dostępu do internetu w standardzie 5G, jeśli mają odpowiedni do tego smartfon.

Ponadto w L+ Mall można korzystać z asystenta zakupowego, precyzyjnych wskazówek nawigacyjnych w czasie rzeczywistym, zamawiania dostawy oraz robotów obsługujących klientów i ułatwiających robienie zakupów. Dostępne usługi obejmują też przesyłanie materiału wideo w jakości 8K, a obsługa centrum może korzystać z precyzyjnej analizy liczby klientów odwiedzających kompleks. Niestety nie obeszło się bez rozpoznawania twarzy z pomocą łącza 5G i sztucznej inteligencji.

Dla klientów jest to miejsce oferujące nietypowe usługi i różnorodny serwis zakupowy, ale to tylko część korzyści z zastosowania infrastruktury 5G. Centrum handlowe skorzysta także z cyfrowej transformacji przestrzeni handlowej, automatyki budynkowej i wielu innych usprawnień. Wpłynie to korzystnie na koszty utrzymania.

"Zastosowanie sieci 5G przyspieszy przekształcanie tradycyjnych budynków w obiekty inteligentne, stwarzając nowe możliwości dla dalszego rozwoju sektora nieruchomości" - powiedział Cai Yun z China Real Estate Association. Jego zdaniem 5G powinno być jednym z obszarów rozwoju nieruchomości. Łączność w tym standardzie może znacząco ułatwić sterowanie budynkiem i obniżyć koszty jego utrzymania, co w epoce oszczędzania zasobów jest nie do przecenienia. Stosowanie wewnętrznych systemów 5G może znacząco poprawić ochronę środowiska. Podobne nadzieje budzi InterContinental w ShenZhen, także zbudowany z infrastrukturą 5G, dostarczoną przez firę Huawei.

Z czasem infrastruktura 5G, łącząca się z nią automatyka budynkowa i roboty zostaną dopisane do punktów, które są kontrolowanie przy odbiorze obiektów użytkowych, a być może także domów prywatnych. Na razie możemy zobaczyć, jak działają roboty 5G w L+ Mall, ale z czasem automatyczna obsługa może wypierać żywych sprzedawców. Myślę, że z czasem role się odwrócą i to w ekskluzywnych butikach obsłużą nas żywi ludzie, a w tańszych miejscach roboty.

Wyzwanie techniczne i architektoniczne

L+ Mall imponuje nie tylko zaawansowaną techniką łączności, ale też projektem architektonicznym i wystrojem. Centrum handlowe mieści prawie 600 sklepów na 12 piętrach. Ma powierzchnię 140 tys. metrów kwadratowych, gabarytami jest więc podobne do poznańskiej galerii Malta, ale ma zupełnie inny charakter.

Wyzwaniem dla projektantów było samo położenie centrum handlowego. W okolicy znajdują się 44 budynki biurowe, w tym World Financial Centre i Shanghai Tower. To miejsce musi przyciągać osoby szukające towarów i usług najwyższej jakości. Szczególnie interesujący jest sufit, schody w centrum budynku i wszechobecne, futurystyczne podświetlenie. Wnętrze świetnie pasuje do nowoczesnego standardu łączności.

Pięciogwiazdkowe centrum handlowe z Szanghaju ma być wzorem dla podobnych miejsc na całym świecie. Oby nie chodziło o ceny.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)