Huawei wykorzystany przez złodziei. "Nie organizujemy tego rodzaju konkursów"

Huawei wykorzystany przez złodziei. "Nie organizujemy tego rodzaju konkursów"28.12.2020 18:57
Huawei wykorzystany przez złodziei. "Nie organizujemy tego rodzaju konkursów"

Sam przekręt jest dość typowy, co jednak nietypowe to fakt, że tym razem przestępcy zdecydowali się wykorzystać markę Huawei. Zazwyczaj uderzają w popularne sklepy, nie producentów.

Od kilku dni internauci otrzymują maile, wedle których mieliby wygrać nagrodę w Świątecznej loterii Huawei. Jak nietrudno się domyślić, w rzeczywistości nadawcy chodzi o uzyskanie kliknięcia w link, który zawiera witrynę z formularzem.

Mimo iż strona znajduje się w chińskiej domenie, wykrywa znacznik lokalizacji i ładuje się w języku możliwie adekwatnym, w tym polskim, rosyjskim i niemieckim. Prosi następnie o wypełnienie obszernego kwestionariusza, zawierającego m.in. imię i nazwisko, dane teleadresowe oraz numer telefonu. Wszystko po to, aby rzekomo wziąć udział w losowaniu.

"Huawei nie organizuje tego rodzaju konkursów z nagrodami. Prosimy, by nie wchodzić w link, ani nie wykonywać instrukcji i wypełniać formularzy. Wraz z właściwymi służbami pracujemy nad usunięciem z sieci krążącego spamu i zablokowaniem dalszego rozprzestrzeniania się fałszywego konkursu", czytamy w oświadczeniu Huawei Polska.

Krótko: wbrew informacji zawartej w mailingu, Huawei nie jest organizatorem konkursu, a ten służy na 99,9 proc. wyłudzeniu danych osobowych. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku analogicznych akcji wykorzystujących logo Biedronki czy Decathlonu.

Warto jeszcze tylko dodać, że cała kampania nie nosi znamion wycieku po stronie Huawei. Adresaci wiadomości wybierani są losowo, a nie chociażby spośród osób posiadających konto Huawei ID. Skąd redakcja ma taką pewność? Bo wiadomości przychodzą również na te adresy, które nigdy w ekosystemie chińskiej marki rejestrowane nie były.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)