Hyundai Mobis z autonomicznym oświetleniem, które wyświetli zebrę dla pieszych

Hyundai Mobis z autonomicznym oświetleniem, które wyświetli zebrę dla pieszych

Kolejna wizja samochodu autonomicznego. Tym razem wg Hyundaia. (Fot. materiały prasowe)
Kolejna wizja samochodu autonomicznego. Tym razem wg Hyundaia. (Fot. materiały prasowe)
22.01.2019 11:49, aktualizacja: 22.01.2019 12:19

Odpowiednie oświetlenie w aucie to podstawa. Poprawia zarówno komfort, jak również bezpieczeństwo podczas podróży. Wielu producentów stara się rozwijać systemy oświetlenia stosując rozwiązania laserowe, w technologii LED, projekcyjne itp. Hyundai w modelu Mobis poszedł nieco dalej i pokazał, jak może wyglądać oświetlenie w pojazdach autonomicznych.

Hyundai Mobis jest tak naprawdę częścią większego projektu, zaś projekt pojazdu autonomicznego pokazuje, na co stać koreańskiego producenta i jak może wyglądać motoryzacja przyszłości. Na uwagę zasługuje między innymi system autonomicznego oświetlenia, które jest używane do przekazywania intencji samochodu innym użytkownikom dróg w sposób, który teoretycznie mógłby zapobiec lub w znacznym stopniu ograniczyć kolizje z pieszymi.

Zdaniem producenta, inteligentne oświetlenie pojazdu może być obserwowane przez pieszych znajdujących się w odległości do 130 metrów. Po wykryciu pieszego, oświetlenie wyświetla czerwony symbol ostrzegawczy, informując osobę, że wejście na jezdnię jest niedozwolone. Kiedy samochód zatrzymuje się, może wyświetlić przejście dla pieszych na ziemi, sygnalizując pieszemu, że może bezpiecznie przejść przed pojazdem na drugą stronę ulicy. Ponadto panele LED samochodu będą wyświetlać odliczanie, a strzałki wyświetlą kierunek.

System może również współpracować z innymi układami wspomagania kierowcy. Hyundai Mobis stanowi przykład, w którym adaptacyjne reflektory są w stanie szybciej zareagować na wykrywanie obiektów, zapobiegając oślepieniu pieszego lub nadjeżdżającego samochodu. Co prawda adaptacyjne oświetlenie nie jest żadną nowością w branży, ale rozwijanie tego systemu o cechy autonomiczne jest jak najbardziej wskazany. Co do oświetlenia samego w sobie oraz jego interakcji np. z pieszymi, ciekawy pomysł miał Jaguar Land Rover, który postanowił nadać pojazdom ludzkich cech. Ciekawe co jeszcze wymyślą producenci, aby zainteresować nas tematem autonomicznych samochodów.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)