IBM kończy dzisiaj... 100 lat

16.06.2011 12:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jedna z najbardziej znanych na świecie firm zajmujących się technologiami informatycznymi, kończy dzisiaj 100 lat. Zaczynała od maszyn liczących i kart perforowanych.

Sporo zmieniło się zarówno na świecie, jak i w IBM w ciągu ostatniego stulecia. Założona w Binghamton w stanie Nowy Jork jako Computing Tabulating Recording Corporation, firma początkowo oferowała urządzenia odliczające czas podczas krojenia sera i mięsa, tabulatory i karty perforowane. Gigantyczny rozwój IBM rozpoczął się pod koniec lat trzydziestych dzięki umowie z rządem Stanów Zjednoczonych. Z kolei w latach sześćdziesiątych IBM rozpoczął współpracę z NASA, która zaowocowała licznymi misjami kosmicznymi, w tym lądowaniem człowieka na Księżycu. W kwietniu 1964 roku IBM rozpoczął sprzedaż IBM System/360, jednych z pierwszych komputerów do zastosowań uniwersalnych.

Lata osiemdziesiąte to początek nowych firm komputerowych takich jak Apple i Microsoft. Wtedy też powstały pierwsze komputery osobiste, bez których trudno dzisiaj wyobrazić sobie życie. System dla pierwszego peceta IBM napisała nieznana w tamtych czasach firma z Seattle, której szefem był Bill Gates... Obecnie IBM jest jedną z największych firm informatycznych na świecie, jej zysk za 2010 rok wyniósł niemal 15 mld dolarów. Spółka zatrudnia ponad 400 tys pracowników, w tym także w Polsce. Co ciekawe, w naszym kraju IBM obecny jest od 1935 roku, kiedy otwarto pierwsze przedstawicielstwo w Warszawie. Z okazji stulecia firmy uruchomiono stronę IBM100, na której można zapoznać się z jej historią.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)