iCloud i prywatność? Apple miesiącami ukrywało kopie historii przeglądania

iCloud i prywatność? Apple miesiącami ukrywało kopie historii przeglądania

iCloud i prywatność? Apple miesiącami ukrywało kopie historii przeglądania
10.02.2017 16:28, aktualizacja: 11.02.2017 19:51

W ostatnim czasie poważną wpadkę w kwestii przechowywania plików swoich i polityki prywatności zaliczył Drobpox. Usunięte przed laty pliki powróciły nagle do schowków. To jednak mało poważne konsekwencje w porównaniu do ostatniej wpadki Apple'a.

Rosyjska firma Elcomsoft opublikowała informacje, według których Apple poważnie narusza własną politykę prywatności. Podobnie jak w przypadku Dropboksa, chodzi o przechowywanie danych w iCloud nawet, jeśli użytkownik wcześniej je usunął. I mowa tutaj o wartościowych – z chmury udało się odzyskać usuniętą wcześniej historię przeglądania przeglądarki Safari.

Badacze z Elcomsoft, wykorzystując autorskie oprogramowanie, zauważyli, że synchronizowana z iCloud historia przeglądania po usunięciu jest w praktyce jedynie ukrywana. Udało się odzyskać te dane, wraz z adresami stron i metadanymi, co pozwoliło na stwierdzenie, że Apple, wbrew woli użytkownika, przechowuje dane starsze niż rok.

Mniejsza jednak o wolę użytkowników – takie działania sprzeczne są z polityką prywatności, która stanowi, że logi z iClouda przechowywane mogą być maksymalnie przez miesiąc, zaś logi zsynchronizowanej poczty do 60 dni. Nietrudno się domyślić, że historia przeglądania ma ogromną wartość, także dla służb, z którymi Apple tak ochoczo współpracuje.

Wątpliwości budzie także sama reakcja korporacji. W sprawie odkrycia Elcomsoftu nie wydano żadnego oświadczenia, jednak bezzwłocznie zaczęto usuwać zgromadzone dane. Według rosyjskiej firmy, aktualnie ukryte kopie najstarszych usuniętych wpisów mają pochodzić sprzed dwóch tygodni.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)