Idą wielkie zmiany w Windows 10: system zapamięta nasze aktywności

Idą wielkie zmiany w Windows 10: system zapamięta nasze aktywności

20.12.2017 12:00, aktual.: 21.12.2017 22:24

Długo uczestnikom programu Windows Insider przyszło czekać nakolejny build. A jak już go dostali, to odkryli, że niekonieczniemają w nim to, co opisane zostało w nowościach. Testy A/B stałysię faktem: Windows 10 Redstone 4 build 17063, który trafiłwłaśnie do testerów korzystających z szybkiego pierścieniaaktualizacji, na liście zmian ma sporo nowych atrakcji. Najciekawszaz nich, mechanizm Sets, przynoszący na nowy, wysoce ergonomicznysposób organizacji treści na pulpicie, trafiła jednak tylko dowybranych.

Timeline: pamiętamy wszystko co robisz

Z tych wszystkich nowości Dona Sarkar, szefowa programu WindowsInsider, na pierwszym miejscu stawia mechanizmTimeline (linia czasu). W build 17063 możemy już *cofać sięw czasie *i odtwarzać stan komputera z przeszłości. Timeline pozwala więcwznowić nasze działania w tym stanie, w jakim je zostawiliśmy,rozszerzając Widok zadań. Możemy przełączać się kombinacjąklawisz Windows + Tab nie tylko między obecnie uruchomionymiaplikacjami, ale też wywoływać aktywności, które działały wprzeszłości. Co więcej, obejmuje to nie tylko peceta z Windowsem,ale też urządzenia mobilne z iOS-em i Androidem, zintegrowanepoprzez MicrosoftGraph.

Obraz

Domyślny widokTimeline prezentuje obecnie uruchomione aktywności, a pod nimiuporządkowane chronologiczne migawki wcześniej otworzonychaplikacji. Nawigować przez to wszystko można za pomocąumieszczonych przy prawej krawędzi ekranu wyszukiwarki oraz suwaka.Można też z tego widoku wywołać widok aktywności z danego dnia –Windows pogrupuje je według kolejnych godzin.

Obraz

UważniCzytelnicy zauważyli, że nie mówimy tu o aplikacjach, lecz oaktywnościach. W terminologii Microsoftu aktywnością ujawnianą wTimeline jest połączenie aplikacji i przetwarzanej przez niątreści. Tak więc dwa różne dokumenty w Wordzie stanowią dwieoddzielne aktywności, podobnie jak ten sam dokument otworzony wdwóch różnych aplikacjach.

Pókico zakres generowanych w ten sposób aktywności jest ograniczony doniewielkiej liczby aplikacji – własciwie tylko aplikacjiMicrosoftu. Wspierana jest przeglądarka Edge, programy pakietuMicrosoft Office oraz niektóre uniwersalne aplikacje (UWP) wbudowanew Windowsa 10 (Mapy, Pogoda itp.). Firma z Redmond zachęca jednakniezależnych deweloperów do rozszerzenia swoich aplikacji owsparciedla Timeline. Oczywiście aplikacji uniwersalnych… jak ktośpracował z Photoshopem, to jego aktywność przez Windowsa niezostanie zauważona.

Zarządzanie tym,co pojawia się w widoku Timeline możliwe jest poprzez nową sekcjęUstawień, historię aktywności. Można tutaj wyłączyćgromadzenie aktywności (domyślnie jest włączona), wyczyścićhistorię, a także przełączać się między kontamiwykorzystywanymi do synchronizacji. Użytkownicy nie powinni sięobawiać o swoją prywatność, nie dzieje się tu nic, na co by niewyrazili wcześniej zgody. Warto też korzystać z Timeline wpołączeniu z Cortaną – cyfrowa asystentka powie nam, copowinniśmy robić, by być jak najbardziej produktywni.

Sets: dla ciebie, ale może nie dla mnie

Kilka tygodni temu Microsoft zapowiedziałteż Sets, nowy mechanizm przeglądania dokumentów waplikacjach, przypominający karty na strony w przeglądarkachinternetowych. W ramach takiego zestawu kart użytkownik wybieraprogramy i dokumenty, a Windows je zapamiętuje, by można byłołatwo do całego zestawu wrócić na dowolnym pececie, do któregosię zalogujemy kontem Microsoftu.

Sets wygląda na dobry pomysł, lepszy nawet od wirtualnychpulpitów – łatwiej się będzie poruszać między aplikacjami wramach większych projektów. Pod ręką zawsze będziemy mieli to,co istotne dla danego zadania. Oczywiście tylko wtedy, gdy trzymamysię aplikacji Microsoftu. Póki co Sets działa bowiem tylko zOffice i Edge. Przynajmniej u wybranych użytkowników, gdyż niewszyscy uczestnicy programu Insider dostali tę nową funkcję.

Sets in Windows 10

Powłoka Windows się upłynnia

Microsoft maluje kolejne elementy interfejsu akrylem – czyliwprowadza wytyczne języka wzornictwa Fluent Design. W build 17063charakterystyczną rozmazaną przejrzystość dostajemy w paskuzadań, interfejsie udostępniania, widoku zegara i kalendarza orazustawieniach sieci, głośności i metod wejścia. Akrylowy interfejszostanie jednak automatycznie wyłączony przy wejściu w tryboszczędzania energii „Upłynniono” też Ustawienia,przeprojektowując też rozmieszczenie ikon w imię większejprzejrzystości.

Obraz

Poprawiono zarządzanie widokiem aplikacji ekranach wysokiejrozdzielczości (HiDPI) – w Ustawienia > System > Ekran >Zaawansowane skalowanie można naprawić jednym przełącznikiemskalowanie tych aplikacji, które są rozmazane. Co więcej, systemsam próbuje wykryć, czy takich aplikacji nie ma na ekranie,wyświetlając powiadomienie z pytaniem i przyciskiem pozwalającymje naprawić. Mamy też dostęp w we właściwościach aplikacji(prawy przycisk myszy na ikonie i Właściwości) do ustawień DPIaplikacji, można tam wymusić skalowanie HiDPI, jeśli powyższemetody nie działają.

Obraz

Dostaliśmy też nową stronę ustawień regionu i języka –informuje przy każdym dostępnym języku o stanie dostępnego dlaniego wsparcia (wyświetlanie napisów, rozpoznawanie pisma,rozpoznawanie mowy, synteza mowy). Nowe ustawienia przynoszą teżintegrację z pakietami językowymi AppX, które pozwoląaktualizować tłumaczenia dla aplikacji dostępnych ze sklepuWindows Store.

W ustawieniach sieci możemy teraz zaś wymusić korzystanie zpołączenia komórkowego, jeśli połączenie przez Wi-Fi jestsłabe, określić ograniczenia w wykorzystaniu transferu danych dlapołączeń Wi-Fi i Ethernetu, a także podejrzeć na żywo przezprzypięty do menu Start kafelek stan zużycia dostępnego zużyciadanych.

Windows 10 pozwala teraz zachować szkice powiadomień ze Skype,które zniknęły przed ukończeniem pisania na nie odpowiedzi(znajdziemy je w Centrum Akcji, wyświetla w Eksploratorze standostępności plików przechowywanych w chmurze OneDrive, dodaje nowąikonę Windows Update w zasobniku systemowym i rozbudowuje panelkontaktów wywoływany z paska zadań – można wreszcie aranżowaćkolejność wyświetlanych tam znajomych.

To tylko część zmian w ogromnym buildzie 17063. Zmianom wMicrosoft Edge, Windows Defenderze i wbudowanym podsystemie Linuksaprzyjrzymy się bliżej w oddzielnych newsach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (146)