Inkscape z obsługą czcionek SVG?

Inkscape z obsługą czcionek SVG?

15.06.2011 15:39, aktualizacja: 14.07.2011 12:52

W rozwojowej gałęzi popularnego, darmowego programu do grafiki wektorowej — Inkscape — pojawiło się nowe, bardzo ciekawe narzędzie. Jest to miarka, która mierzy... wszystko.

Miarka podaje długości i odległości między wszystkimi obiektami, które przecina, oraz kąt, pod jakim jest nakreślona linia mierząca. Co ważne, ta miarka podaje rzeczywiste cechy obiektu, a nie jego ramki brzegowej (bounding box). Autor miarki — Felipe Sanches — przygotował film demonstrujący możliwości narzędzia. Miarka Sanchesa ma szansę znaleźć się już w wersji 0.49 Inkscape'a.

Możliwość mierzenia wszystkiego sama w sobie nie jest może nadzwyczajna, ale jest to kolejny krok w kierunku lepszego przystosowania Inkscape'a do tworzenia czcionek. To właśnie Felipe Sanches rozpoczął pracę nad wprowadzeniem obsługi czcionek SVG do Inkscape dwa lata temu, co zaowocowało opublikowaniem kilku rozszerzeń automatycznie wykonujących popularne przy projektowaniu czcionek zadania. Obecnie Inkscape często jest używany do projektowania wyglądu liter, a na liście projektów Google Summer of Code znajduje się wprowadzenie pełnej obsługi czcionek SVG do Inkscape.

Kod źródłowy testowej wersji Inkscape oraz conocne kompilacje można pobrać ze strony projektu. A z naszego portalu można pobrać stabilne wersje programu dla systemów Windows, Linux i Mac OS X.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)