Intel Alder Lake. Seria będzie wykorzystywać dwa różne rdzenie

Intel Alder Lake. Seria będzie wykorzystywać dwa różne rdzenie

Porównanie wariantów rdzeni procesorów Intela z serii Alder Lake. Lewy to większy rdzeń z jednostkami P-core i E-core, a prawy to mniejszy wariant z wyłącznie z rdzeniami P-core (odwrotnie w stosunku do oznaczeń naniesionych przez MSI)
Porównanie wariantów rdzeni procesorów Intela z serii Alder Lake. Lewy to większy rdzeń z jednostkami P-core i E-core, a prawy to mniejszy wariant z wyłącznie z rdzeniami P-core (odwrotnie w stosunku do oznaczeń naniesionych przez MSI)
Źródło zdjęć: © MSI | MSI Insider
Przemysław Juraszek
30.10.2021 11:52

Podczas wydarzenia Innovation Intel ogłosił, że do sprzedaży trafi kilkadziesiąt układów z serii Alder Lake. Początkowo w sprzedaży będą układy z serii K, ale z czasem pojawią się zwykłe edycje.

Ciekawostką jest jednak to, że procesory stacjonarne będą bazować na 2 różnych wariatach rdzenia. Podczas streamu MSI Insider pokazano dwa nowe procesory Intela z serii Alder Lake pozbawione IHS-a (rozpraszacza ciepła), które istotnie różnią się wielkością (na 2 zdjęciach opisy MSI są błędne). Jako porównania użyto też zdelidowanego procesora poprzedniej generacji.

Będą dwa warianty rdzenia

Wygląda na to, że Intel będzie wykorzystywał dwa warianty rdzeni. Jeden o powierzchni 215,25 mm2 będzie zawierał zarówno wydajne rdzenie P-core jak i energooszczędne E-core, czyli to, co znajdziemy w dostępnych już w przedsprzedaży układach z serii K.

Tymczasem drugi będzie wyposażony wyłącznie w maksymalnie 6 rdzeni P-core bez sekcji zawierającej energooszczędne E-core. Ten wariant będzie miał powierzchnię 162,75 mm2.

Poprawny opis. Nowe rdzenie Inteli z serii Alder Lake na tle procesora z poprzedniej generacji
Poprawny opis. Nowe rdzenie Inteli z serii Alder Lake na tle procesora z poprzedniej generacji© MSI | MSI Insider

Potencjalny problem

MSI pokazało też, że wykorzystanie 2 wariantów rdzenia przez Intela może spowodować problemy dla użytkowników niektórych układów chłodzeń. Źródłem kłopotów może być inne położenie najgorętszej części rdzenia i o ile układy chłodzenia cieczą sobie poradzą niezależnie od położenia hotspotu jeśli tylko docisk będzie dobry, to z chodzeniami powietrznymi będzie problem.

Porównanie hotspotów na 2 wariantach rdzenia w procesorach Intela z serii Alder Lake
Porównanie hotspotów na 2 wariantach rdzenia w procesorach Intela z serii Alder Lake© MSI | MSI Insider

Te opierają się na wykorzystaniu ciepłowodów, które muszą być umieszczone w konkretnym miejscu. Z tego względu może się zdarzyć, że producenci chłodzeń powietrznych będą zmuszeni do oferowania wariantów pod 12 generację procesorów Intela.

Dostępność

Dostępne informacje wskazują, że desktopowe procesory oparte na mniejszym wariancie (zapewne zwykłe wersje Core 5 oraz i3) trafią do sprzedaży w styczniu przyszłego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)