Intel Tiger Lake – premiera. Zauważalny wzrost taktowań i szybsza grafika

Intel Tiger Lake – premiera. Zauważalny wzrost taktowań i szybsza grafika

Intel Tiger Lake – premiera. Zauważalny wzrost taktowań i szybsza grafika
Piotr Urbaniak
02.09.2020 19:29

Intel oficjalnie zapowiedział procesory Core 11. generacji do laptopów ultramobilnych, zwane też Tiger Lake. Łącznie dziewięć modeli—z zupełnie nowym układem graficznym Intel Xe i technologicznymi smaczkami takimi jak Thunderbolt 4, Wi-Fi 6 czy PCI Express 4.0.

Szczegóły techniczne dot. Tiger Lake poznaliśmy już na sierpniowej imprezie Architecture Day, więc trudno o większe zaskoczenie. Krótki wypis z metryczki brzmi: proces litograficzny klasy 10 nm, tranzystor SuperFin i istotnie zwiększone względem poprzedników, Ice Lake, częstotliwości zegara taktującego.

Dalej jednak poruszamy się w obrębie chipów maksymalnie 4-rdzeniowych i 8-wątkowych, o współczynniku TDP nieprzekraczającym 28 watów.

Introducing the 11th Gen Intel Core Processors and Intel Evo Platforms

Według oficjalnych danych, wydajność obliczeń czysto procesorowych udało się zwiększyć o około 20 proc., zintegrowanej grafiki zaś – dwukrotnie. Przez to topowe Tiger Lake radzą sobie ponoć z grafiką 3D lepiej niż duet złożony z Ice Lake i GeForce'a MX350. Są też rzekomo nawet pięciokrotnie szybsze w operacjach związanych ze sztuczną inteligencją.

Ta ostatnia cecha ma wynikać z natywnej obsługi 8-bitowych liczb całkowitych. Grafiki Intela generacji minionych obsługiwały INT8 na większych rejestrach, nie czerpiąc żadnych korzyści z obniżonej precyzji. A do tego dochodzi jeszcze sprzętowy dekoder AV1.

Obraz

Producent pochwalił się ponadto zwiększonym poziomem bezpieczeństwa. Technologie Intel Control Flow Enforcement Technology (CET) oraz Intel Total Memory Encryption posłużą do kontroli przepływu danych w jednostkach wykonawczych i pamięci podręcznej, a ich zadaniem jest usunięcie znanych doskonale podatności na ataki w kanale bocznym. Niemniej o tym, czy przedsięwzięcie wypaliło, przekonamy się zapewne dopiero za jakiś czas.

Tymczasem w powyższej tabeli możecie zapoznać się ze specyfikacjami wszystkich dziewięciu Tiger Lake, które wkrótce trafią do ponad 150 modeli notebooków. Z czego 20 sygnowanych będzie jako Intel Evo, czyli certyfikowane bezpośrednio przez firmę Intel i zgodne z jej założeniami projektowymi, obejmującymi m.in. odpowiednio wydajne dyski i karty sieciowe.

Obraz

A skoro już o oznaczeniach mowa, to warto nadmienić, że wraz z premierą nowych chipów Intel nieco zmodyfikował swoje logo. Znak, jak widać, został nieco uproszczony,

Programy

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)