Intel z grafikami Xe w czerwcu. Wkrótce trzeci gracz na rynku dedykowanych GPU

Intel z grafikami Xe w czerwcu. Wkrótce trzeci gracz na rynku dedykowanych GPU

Intel z grafikami Xe najpewniej już w czerwcu. (fot. dobreprogramy - Tomasz Bryja)
Intel z grafikami Xe najpewniej już w czerwcu. (fot. dobreprogramy - Tomasz Bryja)
07.10.2019 10:06

Intel nie przedstawił jeszcze dokładnej daty premiery lub prezentacji kart graficznych z rodziny Intel Xe. Firma chce wejść na rynek grafik dedykowanych z bogatą ofertą, ale nie wiemy kiedy konkretnie. Raja Koduri podrzucił wskazówkę.

Jeśli nie znacie tej postaci, to wiele lat pracował dla AMD w dziale kart graficznych (wcześniej przed przejęciem firmy jeszcze w ATI Technologies). W międzyczasie dołączył na trochę do Apple, gdzie również był odpowiedzialny za kwestie związane z obrazem, a jego początki kariery sięgają lat ’90 i firmy S3 Graphics. Ma wieloletnie doświadczenie z GPU, więc Intel wyciągnął go z AMD na potrzeby projektu wejścia na rynek dedykowanych kart graficznych.

W zasadzie ponownym wejściem z przytupem, bo Intel miał już produkty tego segmentu (Intel i740 na AGP w latach ’90 czy koprocesor obliczeniowy Intel Xeon Phi), ale nie odniosły sukcesu. Poza tym od lat dokłada grafiki do większości swoich procesorów. Teraz Intel chce wejść w głównych nurt rynku dedykowanych GPU zaczynający się od 100 dolarów, ale też do centrów danych, więc finalne portfolio zapowiada się bogato.

Intel Xe już w czerwcu?

Wróćmy to tematu samej spodziewanej daty premiery. Raja Koduri wstawił na swoim Twitterze post pokazujący tył samochodu Tesli, który zaopatrzony jest w niecodzienną tablicę rejestracyjną. Można na niej odczytać „THINKXE, CALIFORNIA i JUN 2020”. Innymi słowy „pomyśl o Xe - Kalifornia, czerwiec 2020”.

To zapewne niedosłowne wyjawienie przybliżonej do konkretnego miesiąca daty zaprezentowania lub premiery kart graficznych (czy chociaż pierwszego modelu z linii) Intel Xe. Jest na co czekać, kolejny duży gracz w tym segmencie rynku może namieszać. Nawet jeśli nie miał by bardzo dobrej oferty, to na pewno jego obecność będzie sprzyjać konkurencyjności.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)