Intel z grafikami Xe w czerwcu. Wkrótce trzeci gracz na rynku dedykowanych GPU

Intel z grafikami Xe w czerwcu. Wkrótce trzeci gracz na rynku dedykowanych GPU
07.10.2019 10:06
Intel z grafikami Xe najpewniej już w czerwcu. (fot. dobreprogramy - Tomasz Bryja)
Intel z grafikami Xe najpewniej już w czerwcu. (fot. dobreprogramy - Tomasz Bryja)

Intel nie przedstawił jeszcze dokładnej daty premiery lub prezentacji kart graficznych z rodziny Intel Xe. Firma chce wejść na rynek grafik dedykowanych z bogatą ofertą, ale nie wiemy kiedy konkretnie. Raja Koduri podrzucił wskazówkę.

Jeśli nie znacie tej postaci, to wiele lat pracował dla AMD w dziale kart graficznych (wcześniej przed przejęciem firmy jeszcze w ATI Technologies). W międzyczasie dołączył na trochę do Apple, gdzie również był odpowiedzialny za kwestie związane z obrazem, a jego początki kariery sięgają lat ’90 i firmy S3 Graphics. Ma wieloletnie doświadczenie z GPU, więc Intel wyciągnął go z AMD na potrzeby projektu wejścia na rynek dedykowanych kart graficznych.

W zasadzie ponownym wejściem z przytupem, bo Intel miał już produkty tego segmentu (Intel i740 na AGP w latach ’90 czy koprocesor obliczeniowy Intel Xeon Phi), ale nie odniosły sukcesu. Poza tym od lat dokłada grafiki do większości swoich procesorów. Teraz Intel chce wejść w głównych nurt rynku dedykowanych GPU zaczynający się od 100 dolarów, ale też do centrów danych, więc finalne portfolio zapowiada się bogato.

Intel Xe już w czerwcu?

Wróćmy to tematu samej spodziewanej daty premiery. Raja Koduri wstawił na swoim Twitterze post pokazujący tył samochodu Tesli, który zaopatrzony jest w niecodzienną tablicę rejestracyjną. Można na niej odczytać „THINKXE, CALIFORNIA i JUN 2020”. Innymi słowy „pomyśl o Xe - Kalifornia, czerwiec 2020”.

To zapewne niedosłowne wyjawienie przybliżonej do konkretnego miesiąca daty zaprezentowania lub premiery kart graficznych (czy chociaż pierwszego modelu z linii) Intel Xe. Jest na co czekać, kolejny duży gracz w tym segmencie rynku może namieszać. Nawet jeśli nie miał by bardzo dobrej oferty, to na pewno jego obecność będzie sprzyjać konkurencyjności.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)