Intelligent Edge na Build 2017: Microsoft przenosi BHP do chmury

Intelligent Edge na Build 2017: Microsoft przenosi BHP do chmury

10.05.2017 17:45, aktual.: 10.05.2017 17:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dziś rozpoczyna się Build 2017, tegoroczna odsłona konferencji Microsoftu kierowanej do deweloperów. Podobnie jak w zeszłym roku, w ciągu najbliższych trzech dni można się spodziewać wysypu informacji na temat kolejnej dużej aktualizacji Windowsa 10, która będzie miała premierę we wrześniu.

Intelligent Edge – chmura wpływa do fabryki

W tym roku Microsoft postawił jednak z początku akcent na zupełnie innym segmencie swoich produktów i usług – zastosowania szeroko pojmowanego Internetu Rzeczy w przemyśle i organizacji pracy w oparciu o chmurę Azure. Puntem wyjścia dla rewizji bezpieczeństwa w miejscu pracy jest skrupulatne naszpikowanie go kamerami.

Obraz

Wszystkie urządzenia zbierające obraz będą podłączone do centralnego panelu administracyjnego, który zawierać będzie politykę bezpieczeństwa czy dostęp do informacji kadrowych. Dzięki kamerom możliwe będzie identyfikowanie obiektów, wydarzeń i osób, a następnie poinformowanie o naruszeniu polityki przez konkretnego pracownika w konkretnym miejscu.

Przykład automatycznego rozpoznania naruszenia polityki bezpieczeństwa – nieprzeszkolony pracownik chwyta za narzędzie, a Azure wysyła SMS-a do kogoś rozsądniejszego
Przykład automatycznego rozpoznania naruszenia polityki bezpieczeństwa – nieprzeszkolony pracownik chwyta za narzędzie, a Azure wysyła SMS-a do kogoś rozsądniejszego

Naruszenie bezpieczeństwa jest skrajnym przypadkiem: przemysłowe IoT można wykorzystywać na przykład do identyfikacji pracowników czy odszukiwania narzędzi. W ten sposób możliwe będzie stworzenie kompletnego systemu nadzoru pracy, w którym wszystko i wszyscy mogą zostać zidentyfikowani i poinstruowani co do dalszych działań w półzautomatyzowanym procesie.

To bezpieczeństwo, nie nadzór

Nie sposób nie odnieść Intelligent Edge do wystąpienia Satyi Nadelli, które poprzedziło prezentację Azure dla przemysłu. Szef Microsoftu w zasadzie zrównał rozwój techniki z supermocami bohaterów komiksów, podkreślając, że rozwój techniki to wielka siła, ale też wielka odpowiedzialność. A co, jeśli równowaga zostanie zatracona?

Obraz

Wówczas teraźniejszość będzie bliższa wizjom kreślonym w XX wieku przez Huxleya i Orwella. Trzeba przyznać szefowi Microsoftu doskonale ironiczne poczucie humoru. Nie każdego stać przecież na przestrzeganie przed realizacją scenariusza z Roku 1984 tuż przed prezentacją nowego scentralizowanego systemu nadzoru pracowników.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)