Internet 5G: Polska na ostatnim miejscu w zestawieniu

Internet 5G: Polska na ostatnim miejscu w zestawieniu

Maszt 5G
Maszt 5G
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Oskar Ziomek
23.05.2022 13:19

Sieć 5G rozwija się pełną parą, ale w Polsce nie idzie to tak dobrze, jak w innych miejscach w Europie. Firma Ookla opublikowała raport, z którego wynika, że Polska jest na ostatnim miejscu w zestawieniu mediany szybkości internetu 5G w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Na pierwszym miejscu znalazła się Bułgaria - wynika ze statystyk zebranych przez firmę Ookla. W Polsce najszybszy internet 5G można spotkać w Łodzi (mediana pobierania to ponad 90 Mb/s), największa mediana szybkości w skali kraju dotyczy sieci Plus, z kolei Play oferuje największy zasięg. W zestawieniu wzięto pod uwagę 8 krajów: poza Polską -  Bułgarię, Chorwację, Węgry, Rumunię, Słowenię, Słowację i Czechy.

Co ciekawe, z innych danych dotyczących internetu 5G wynika, że w przypadku Bułgarii odnotowano przy okazji największy skok jeśli chodzi o zasięg sieci względem tego samego okresu badań w poprzednim roku. Procentowo w Polsce jest pod tym względem lepiej niż m.in. w Rumunii czy na Węgrzech, ale poza Bułgarią przed nami jest jeszcze Chorwacja i Czechy.

Szybkość internetu 5G (mediana) w dużych miastach w Polsce
Szybkość internetu 5G (mediana) w dużych miastach Europy Środkowo-Wschodniej

Porównując stolice opisywanych krajów, Warszawa wypada wyraźnie najgorzej jeśli chodzi o osiągane prędkości internetu 5G. Mediana podczas pobierania to nieco ponad 72 Mb/s. Dla porównania, w Pradze - ponad 120 Mb/s, w Bratysławie - ponad 179 Mb/s, w Zagrzebiu niespełna 290 Mb/s, a w Sofii - ponad 440 Mb/s. Różne prędkości i zasięg wynikają m.in. z wykorzystywanych pasm do transmitowania sieci 5G.

W Polsce istotnym czynnikiem w tym zakresie jest trwające wciąż przełączanie telewizji na standard DVB-T2. Dopiero po uwolnieniu pasm wykorzystywanych dziś na potrzeby wcześniejszego standardu DVB-T, uda się uruchomić 5G na kolejnych pasmach, co wpłynie na szybkość i dostępność dla klientów.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (190)