Internet Archive na 20. urodziny ucieka przed polityką do Kanady

Internet Archive na 20. urodziny ucieka przed polityką do Kanady

Internet Archive na 20. urodziny ucieka przed polityką do Kanady
30.11.2016 14:29, aktualizacja: 30.11.2016 21:12

O obchodzącym w tym roku 20. urodziny projekcie Internet Archive pisaliśmy na łamach dobrychprogramów wiele razy, często w kontekście publikacji archiwów klasycznych gier. Jest to także niezwykle przydatne narzędzie w sytuacji, gdy nagle z jakichś powodów coś z Sieci „znikna”. Wygląda jednak na to, że przed projektem ciężkie czasy – w obawie przed cenzurą, administracja zdecydowała się stworzyć kopię kopii Internetu.

O skali działania Internet Archive niech poświadczą liczby: archiwizowanych jest tam 279 mld witryn, 11 mln tekstów, prawie 3 mln filmów oraz ponad 150 tys. programów. Wszystko to dostępne zarówno z poziomu wyszukiwarki jak i przeglądarki kolekcji tematycznych, których jest 235 tysięcy. Wystarczy na moment zagłębić się w eksplorację serwisu, by zniknąć dla świata zewnętrznego na długie godziny.

Na blogu Internet Archive pojawił się jednak dość niepokojący wpis, przypominający smutny los największych historycznych bibliotek, na czele z Biblioteką Aleksandryjską. Przez nieco ponad 400 lat, jakie minęły od początku naszej ery, dziejowe zawieruchy wielokrotnie niszczyły ogromne zbiory, z których finalnie zostało niewiele. Podobne obawy co do losów Internet Archive, ma dziś administracja serwisu.

Wskazuje ona nawet na konkretne powody, choć i tak nietrudno domyślić się, że chodzi przede wszystkim o niemal pewne zwycięstwo w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa. Według twórców Internet Archive, jego prezydentura to zapowiedź radykalnych zmian, które wiążą się ze zwiększeniem ograniczeń w dostępie do Sieci. Internet Archive nie zamierza się adaptować, chce natomiast walczyć o prawo czytelników do prywatności.

W tym celu powstanie kopia Internet Archive, która przechowywana będzie w kanadyjskich centrach danych. Dla organizacji działającej w dużej mierze pro bono i udostępniającej zgromadzone zasoby bezpłatnie, taka operacja jest nie lada finansowym wyzwaniem, nie zabrakło zatem prośby o dotacje. Po tym, gdy jasne stało się, że Donald Trump zostanie kolejnym prezydentem USA, Amerykanie wiele mówili o planach emigracyjnych. Decyzja Internet Archive jest jednak pierwszą tak zdecydowaną i jak najbardziej poważną odpowiedzią ze strony braży IT.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)