Internetowy oszust chciał wyłudzić pieniądze. Nie wiedział, że pisze z policjantem

Strona głównaInternetowy oszust chciał wyłudzić pieniądze. Nie wiedział, że pisze z policjantem
27.02.2021 12:54
Oszust chciał wyłudzić pieniądze od policjanta zajmującego się zwalczaniem cyberprzestępczości (fot. Policja)
Oszust chciał wyłudzić pieniądze od policjanta zajmującego się zwalczaniem cyberprzestępczości (fot. Policja)

Mieszkający w Namysłowie policjant zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości, wystawił na jednym z portali aukcyjnych swój smartfon. Kilka dni później odezwał się do niego mężczyzna, który poinformował go, że dokonał już przelewu za sprzęt i czeka na jego natychmiastową dostawę. "Kupujący" podczas konwersacji stawał się coraz bardziej nachalny.

bEpCCEjp

Kiedy sprzedający poinformował oszusta, że wyśle mu urządzenie dopiero wtedy, gdy przelew zostanie zaksięgowany na jego rachunku bankowym, ten, wysłał mu linka do strony, na której miało się znajdować rzekome potwierdzenie transakcji. W rzeczywistości, za jego pomocą, przestępca mógł włamać się na konto swojej ofiary.

Przestępca chciał oszukać policjanta
Przestępca chciał oszukać policjanta

Przestępca nie wiedząc, z kim koresponduje, zagroził sprzedającemu zgłoszeniem sprawy na policję. Jak informuje biuro prasowe KW Policji w Opolu, oszust nie osiągnął swojego celu, z kolei policjanci gromadzą materiał dowodowy, który pozwoli postawić konkretne zarzuty podejrzanemu i skierować sprawę do sądu.

Policja ostrzega przed udostępnianiem za pomocą sieci swoich danych, które mogą być następnie wykorzystane przez oszustów oraz otwieraniem podejrzanych załączników.

bEpCCEjr

Funkcjonariusze zwracają również uwagę na to, aby zachować zasadę ograniczonego zaufania do zdalnych kontrahentów, oferujących za pomocą stron internetowych i komunikatorów różnego rodzaju narzędzia mające rzekomo służyć błyskawicznemu zarabianiu pieniędzy.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEpCCEkn