iOS 8.1 wydany: wszystkie zdjęcia trzymaj w iCloud, SMS‑y wysyłaj z iPada i OS X

iOS 8.1 wydany: wszystkie zdjęcia trzymaj w iCloud, SMS-y wysyłaj z iPada i OS X
Wojciech Kowasz

20.10.2014 21:05, aktual.: 21.10.2014 11:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Apple wydał kolejną aktualizację systemu iOS, nieco większą, bo oznaczoną numerem 8.1. Złośliwi pytają zapewne, co tym razem zepsuje nowa wersja, zapobiegliwi pewnie poczekają z aktualizacją co najmniej do jutra. My sprawdzamy, co jedni i drudzy znajdą gdy już iOS 8.1 zagości na ich urządzeniach, bo mimo słabego tempa adopcji iOS 8 wśród użytkowników Apple, nadal mają oni większą szansę na częste aktualizacje niż posiadacze sprzętu z Androidem.

Amerykańskie media zachwycają się powołaniem do życia usługi Apple Pay umożliwiającej płacenie iPhonem za zakupy, i to nie tylko zbliżeniowo korzystając z technologii NFC, ale także przez Internet i w aplikacjach. Dopiero wydany dzisiaj iOS 8.1 wprowadza bowiem obsługę tej zapowiadanej we wrześniu funkcji. Niestety Apple Pay poza USA nie istnieje, tym bardziej zapewne długo nie zobaczymy go w Polsce. Pomińmy więc ten aspekt dzisiejszej aktualizacji i skupmy się na pozostałych nowościach, bo wbrew pozorom jest ich jednak kilka, może nie tak ciekawych czy rewolucyjnych, ale na pewno przydatnych dla użytkowników.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pierwszą wartą odnotowania zmianą jest rozszerzenie funkcji ciągłości (przenoszenia pracy pomiędzy urządzeniami) na tradycyjne SMSy, czyli wiadomości tekstowe przesyłane łączami operatora komórkowego. Od teraz można traktować je praktycznie tak samo jak wiadomości iMessage, działają na każdym urządzeniu, a nie tylko na iPhonie. SMSy odbierane i wysyłane mogą być zarówno przez iPady, jak i iPody touch pracujące pod kontrolą iOS 8.1 oraz przez komputery z OS X Yosemite na pokładzie. Nasz iPhone działa tutaj jako proxy, bo sam notebook bez karty SIM naturalnie SMSa nie wyśle. Odbywa się to jednak zupełnie transparentnie dla użytkownika, a wiadomości są synchronizowane na wszystkich urządzeniach.

Drugą istotną nowością jest uruchomienie, na razie jako beta, dostępu do biblioteki zdjęć w chmurze iCloud. Obecnie zdjęcia w ramach chmury Apple przechowywane są tylko w Strumieniu zdjęć, który z założenia miał służyć jako tymczasowa przechowalnia umożliwiająca synchronizację fotografii na wszystkich urządzeniach. Było tam jednak miejsce tylko na 1000 zdjeć, oryginały na dodatek pozostawały na urządzeniu, które zdjęcie wykonało. W efekcie na iPhonie zalegały gigabajty zdjeć. Dzięki nowej funkcji iCloud Photo Library zdjęcia będą mogły być przechowywane bez limitu, choć w ramach posiadanego w iCloud wolnego miejsca (gdzie 5 GB jest bezpłatne). Co ważne, zdjęcia na urządzeniu będą mogły być mniejsze, podczas gdy w chmurze znajdą się oryginały. To powinna być spora ulga dla osób wiecznie borykających się z wolnym miejscem na iPhonie. Dostęp do zdjęć będzie możliwy także bezpośrednio za pośrednictwem przeglądarki. Miłośnicy wycieków będą więc mieli ułatwione zadanie, chyba że włączymy dwustopniową weryfikację i zabezpieczymy swoje konto.

Oprócz powyższych dwóch ciekawostek jest jeszcze parę innych drobiazgów, na przykład funkcja osobistego hotspotu w iPhonie będzie mogła być włączona z poziomu iPada czy OS X, bez sięgania po znajdującego się w pobliżu iPhona i przekopywania się przez gąszcz opcji. Interesująca dla niektórych może być też opcja umożliwiająca swobodne przełączanie pomiędzy sieciami 2G, 3G i 4G (LTE). Dotychczas wyłączenie 4G skutkowało przejściem na 3G, którego nie dało się już obniżyć do 2G. Po wielu lamentach użytkowników wraz z iOS 8.1 powraca Rolka aparatu, a także pojawia się możliwość włączenia funkcji dyktowania bez konieczności jednoczesnego włączania Siri. Jest to o tyle istotne, że dotychczas korzystanie z dyktowania po polsku wiązało się z rezygnacją z dobrze działającego z polskim językiem wybierania głosowego (bo Siri polskiego języka niestety nadal nie obsługuje).

iOS 8.1 można zainstalować bezprzewodowo, jeśli mamy około 1-2 GB wolnego miejsca (zależnie od urządzenia). Można też zaktualizować system po podłączeniu sprzętu do iTunes na PC lub Maku, wtedy wymagania co do wolnej przestrzeni są mniej wygórowane. Na liście obsługiwanych urządzeń są iPhone 4S i nowsze, iPad 2 i nowsze, wszystkie iPady mini oraz iPod touch 5 generacji. Jak zwykle przed aktualizacją zalecamy wykonanie kopii zapasowej.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)