iOS dostanie nową nawigację: Apple Maps w rozszerzonej rzeczywistości

iOS dostanie nową nawigację: Apple Maps w rozszerzonej rzeczywistości

iOS dostanie nową nawigację: Apple Maps w rozszerzonej rzeczywistości
iOS dostanie nową nawigację: Apple Maps w rozszerzonej rzeczywistości
25.07.2019 16:27

iOS wykorzysta rozszerzoną rzeczywistość na kolejnym obszarze. Aplikacja Apple Maps prawdopodobnie będzie w ten sposób pokazywać wskazówki nawigacji. Strzałki pomagające kierowcom mają być nakładane na obraz z kamery iPhone'a w czasie rzeczywistym.

Wskazówki dojazdu prezentowane w ten sposób mają być czytelniejsze dla kierowców. Odczytywanie piktogramów nawigacji często bywa trudne. To samo mogę powiedzieć o ocenianiu odległości do wskazanego skrzyżowania w gęstej siatce ulic czy znajdowaniu odpowiedniego pasa na wielopoziomowych skrzyżowaniach. Instrukcje głosowe zaś łatwo przegapić lub źle zinterpretować.

iOS z nawigacją w AR

Nic dziwnego, że producenci aplikacji do nawigacji eksperymentują z rozszerzoną rzeczywistością. Google pokazał swoją propozycję dla pieszych wczesną wiosną, iOS prawdopodobnie dostanie taką nawigację dla kierowców. Trzeba będzie tylko umieścić iPhone'a tak, by jego aparat miał dobry widok na drogę, a kierowca miał dobry widok na ekran. To nie powinno być trudne.

Apple uważa, że nawigacja nałożona na widok z kamery iPhone'a będzie czytelniejsza dla kierowców niż tradycyjne mapy z naniesionymi strzałkami. Szczegóły zostały opisane we wniosku patentowym.

Nowa nawigacja Apple Maps, ilustracja z wniosku patentowego
Nowa nawigacja Apple Maps, ilustracja z wniosku patentowego

Według opisu z wniosku patentowego iOS będzie robił serię zdjęć drogi na wprost i znajdzie horyzont – podstawowy punkt orientacyjny. Na tej podstawie widok z kamery zostanie dopasowany do kąta, pod jakim został umocowany iPhone. Wykryta zostanie jezdnia i pasy ruchu, łącznie z aktualnym pasem ruchu, co umożliwi precyzyjną nawigację na drogach wielopasmowych.

Po zebraniu tych danych, uruchomione zostanie przekazywanie obrazu na żywo. Właściwa trasa zostanie podkreślona, reszta obrazu przyciemniona. Można będzie też umieścić na nich tradycyjne strzałki.

iOS czy może samochody?

Patent informuje, że trwają prace nad takim rozwiązaniem, ale nie gwarantuje jeszcze, że zobaczymy je w systemie iOS w najbliższym czasie. Jednak Apple dużo inwestuje w rozszerzoną rzeczywistość na systemie iOS i przypuszczam, że to rozwiązanie trafi do odbiorców. Może będzie wymagał iPhone'a, a może będzie prezentowany na szybie samochodu – na to Apple także ma patent.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)