iPhone miał być krótkofalówką. Intel i Apple pracowali nad komunikacją offline

iPhone miał być krótkofalówką. Intel i Apple pracowali nad komunikacją offline
iPhone miał być krótkofalówką. Intel i Apple pracowali nad komunikacją offline

28.08.2019 13:27

iPhone miał umożliwiać komunikację offline. Apple i Intel pracowali nad komunikacją radiową, która mogłaby działać bez połączenia z siecią komórkową lub WiFi, jednak wspólny projekt trafił do szuflady i nie wiadomo, jak długo tam poleży.

Komunikacja offline to świetne rozwiązanie na wypadek awarii sieci albo w miejscach, gdzie bywają problemy z zasięgiem. iPhone byłby w takiej sytuacji krótkofalówką, ale Intel i Apple przewidywali komunikację z użyciem wiadomości tekstowych, a nie radiowego przekazywania głosu.

iPhone jako krótkofalówka

Projekt Apple'a i Intela nazywał się OGRS – Off Grid Radio Service. System łączności miał działać na częstotliwościach z pasma 900 MHz. Wiadomości miały być przesyłane bezpośrednio między iPhone'ami na większe odległości nawet na terenach, gdzie nie ma infrastruktury operatorów komórkowych.

Sposób działania OGRS bardziej przypomina radiodepesze niż współczesne komunikatory, choć nie można wykluczyć, że Apple włączyłby je do aplikacji obsługującej SMS-y. Każdy iPhone miałby dostać własny moduł do obsługi wiadomości, wyprodukowany w fabrykach Intela. Warto tu przypomnieć, że Apple niedawno kupił ten dział Intela i teraz może samodzielnie produkować modemy 5G i inne moduły radiowe.

Projekt został zawieszony

Projekt OGRS został zawieszony. Powodem jest prawdopodobnie to, że z Apple'a odszedł jego lider i największy zwolennik tego rozwiązania.

Informacje o OGRS są skąpe. Nie wiemy, na jakim etapie prac byli Apple i Intel. Nie można jednak wykluczyć, że OGRS wróci i zobaczymy komunikację offline w przyszłych generacjach iPhone'ów.

Obecnie możemy skorzystać z komunikatorów offline, które w przypadku braku sieci wysyłają wiadomości przez Bluetooth i WiFi Direct.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)