iPhone X zdeklasował konkurencję z Androidem. Testom poddano funkcję Face ID

Nowy test sprawdził Face ID w iPhonie X. (depositphotos)
Nowy test sprawdził Face ID w iPhonie X. (depositphotos)

17.12.2018 20:22, aktual.: 17.12.2018 20:34

Jubileuszowy iPhone X wprowadził odczuwalny powiew świeżości do oferty Apple. Smartfon otrzymał prawie bezramkowe wzornictwo, świetną nawigację po systemie z wykorzystaniem gestów, a także Face ID, czyli system rozpoznawania twarzy użytkownika. Technologia została poddana kolejnym testom, a także porównano ją do rozwiązań konkurencji z Androidem.

Jak informuje Forbes, test polegał na stworzeniu modelu 3D głowy użytkownika. Trzeba zaznaczyć, że twarz została odwzorowana naprawdę dokładnie. Zdjęcia, które posłużyły do wykonania głowy, zrobiono w specjalnym studiu wyposażonym w 50 kamer. Wygenerowany ze zdjęć model twarzy został następnie wydrukowany na drukarce 3D.

Moduł Face ID znalazł się w charakterystycznym notchu.
Moduł Face ID znalazł się w charakterystycznym notchu.

W testach wzięło udział pięć smartfonów: iPhone X, Samsung Galaxy S9, Samsung Galaxy Note 8, LG G7 i OnePlus 6. Oczywiście wszystkie modele posiadają system rozpoznawania twarzy użytkownika. Przed testem został on włączony i wprowadzono do niego twarz osoby, która użyczyła głowy do wydrukowania modelu 3D.

No cóż, wszystkie urządzenia z Androidem poległy. Z kolei iPhone X wypadł bez żadnych zarzutów – zaawansowany system zaprojektowany przez Apple okazał się faktycznie bezpiecznym rozwiązaniem. Warto jednak zaznaczyć, że pomiędzy sprzętem z Androidem pojawiły się pewne rozbieżności.

LG G7 przy pierwszych próbach odblokował się prawie natychmiast. Jednak po wgraniu aktualizacji oprogramowania, sztuczna głowa nie zawsze wystarczała. Aczkolwiek, trzeba zaznaczyć, że producent ostrzega, że technologia nie jest zbyt bezpieczna i zaleca korzystanie z innych metod. Podobny komunikat wyświetlany jest na smartfonach Samsunga i jak się okazało, także zapowiada on niezbyt bezpieczny system – smartfon można było odblokować wydrukowaną głową. Jednakże, Samsung ma pewną przewagę. Firma oferuje bowiem jedno lepsze rozwiązanie. Na pokładzie znajduje się też skaner tęczówki oka, którego oszukać jest znacznie trudniej – namalowane oczy to stanowczo za mało.

OnePlus 6, który często chwalony jest za szybkość działania systemu rozpoznawania twarzy, okazał się wyjątkowo mało bezpieczny. Odblokowuje się natychmiastowo, wystarczy podłożyć wydrukowaną głowę. Owszem, sprawność działania systemu robi wrażenie, ale jak się okazuje, nie powinien on być stosowany w celu ochrony ważnych danych. Ponadto, Forbes zwraca uwagę, że OnePlus nie ostrzegł przed jakości biometrycznego zabezpieczenia, zalecając stosowanie innej metody.

Owszem, Face ID jest znacznie bezpieczniejsze. Jednakże, Apple nie miał innego wyjścia niż stworzenie dopracowanej technologii. Po pierwsze, iPhone X nie posiada czytnika linii papilarnych. Po drugie, Face ID wykorzystywany jest również podczas mobilnych płatności czy kupowania aplikacji w App Store.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)