iPhone z zapowiadaną wcześniej funkcją prywatności

iPhone z zapowiadaną wcześniej funkcją prywatności

iPhone z zapowiadaną wcześniej funkcją prywatności
Piotr Urbaniak
25.12.2020 09:42

Jak zapowiadali, tak zrobili. W niektórych iPhone'ach z iOS 14.3 pojawiają się dodatkowe zapytania dotyczące prywatności, wynika z doniesień.

O tym, że Apple zamierza uczynić z funkcji telemetrycznych kolejne uprawnienie, wiedzieliśmy już wcześniej. Kwestią otwartą pozostawało, kiedy to nastąpi i na jakich dokładnie zasadach. Oto nadchodzi odpowiedź, choć na razie zmiany nie obejmują wszystkich użytkowników. Innymi słowy, pojawiają się tylko na wybranych egzemplarzach iPhone'ów.

W praktyce wygląda to tak, że jeśli dany iPhone został objęty programem testowym, a uruchamiana aktualnie aplikacja próbuje monitorować aktywność poza jej własnym środowiskiem, to użytkownik dostaje o tym czytelne powiadomienie i musi wyrazić zgodę na telemetrię.

fot. Softpedia (Bogdan Popa)
fot. Softpedia (Bogdan Popa)

Rozwiązaniem alternatywnym jest poproszenie aplikacji o nieśledzenie. Nie wiadomo jednak, co ten wybór oznacza dla back-endu. Apple tego nie wyjaśnia, a możliwości jest kilka.

System może metodą brutalnej siły blokować krzyżowy dostęp do danych, ale należy pamiętać, że w takim wypadku część apek mogłaby po prostu przestać działać. Pozostaje więc podkładanie generycznego ciągu albo wyłącznie informowanie apki o braku zgody użytkownika. W tym ostatnim przypadku kropkę nad i będą musieli postawić deweloperzy.

Bądź co bądź, w tej chwili jedyną rzeczą pewną jest emisja widocznego powyżej komunikatu. Więcej wyjaśni się zapewne wraz z premierą iOS 14.4, w którym to nowa funkcja ma być standardem i trafić w końcu do każdego posiadacza iPhone'a. Zatem, pozostaje uzbroić się w cierpliwość.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)