iPod przechodzi do historii. Apple kończy produkcję i poleca iPhone'a

iPod przechodzi do historii. Apple kończy produkcję i poleca iPhone'a

Steve Jobs podczas prezentacji iPodów
Steve Jobs podczas prezentacji iPodów
Źródło zdjęć: © GettyImages | 2007 Getty Images
Oskar Ziomek
11.05.2022 08:03, aktualizacja: 11.05.2022 10:07

Kultowy odtwarzacz muzyczny Apple iPod nie będzie już produkowany i przechodzi do historii. Chociaż od dłuższego czasu na rynku dostępny był tylko dotykowy model Touch, iPod z pewnością zapisze się w pamięci wielu osób jako klasyczny model z dotykowym pierścieniem nawigacyjnym.

iPod Touch będzie dostępny do wyczerpania zapasów - brzmi początek komunikatu opublikowanego przez Apple'a. To historyczny moment kończący wieloletni rozwój kultowych odtwarzaczy iPod, które zrewolucjonizowały rynek przenośnych empetrójek, w pierwszej kolejności w USA. Z czasem iPody Classic, Nano, Shuffle i wreszcie Touch stały się popularne i po prostu modne na całym świecie.

Chociaż Touch od kilku lat był jedynym produkowanym modelem i nie miał ikonicznego pierścienia nawigacyjnego, nie zmienia to faktu, że był iPodem - teraz już wiemy, że ostatnim, odkąd ponad 20 lat temu Steve Jobs zaprezentował pierwszy model na scenie. Wówczas iPod był urządzeniem wyłącznie muzycznym z monochromatycznym wyświetlaczem, mieścił 1000 piosenek w pamięci, działał 10 godzin na jednym ładowaniu, a muzykę wgrywało się do niego przez interfejs FireWire.

Steve Jobs podczas prezentacji iPoda Mini w 2004 roku
Steve Jobs podczas prezentacji iPoda Mini w 2004 roku© GettyImages | 2004 Getty Images

Kolejnych generacji odtwarzaczy iPod było wiele. Niektóre zaskakiwały (jak stosunkowo szeroki iPod Nano z horyzontalnie umieszczonym ekranem) lub rozczarowywały (od poprzedników różniąc się w praktyce tylko kolorami, co najczęściej miało miejsce w przypadku serii Shuffle). Nie brakowało także edycji specjalnych - nie tylko w ramach znanej w Apple gamy (PRODUCT)RED. Innym przykładem jest charakterystyczny, czarny iPod U2 z czerwonym pierścieniem. Specyficzne były także zawsze reklamy.

iPod Touch pierwszej generacji został zaprezentowany w 2007 roku i już wtedy do złudzenia przypominał iPhone'a pozbawionego modułu telefonu i części aplikacji. Wraz z kolejnymi generacjami sytuacja w zasadzie się nie zmieniała. Ostatnia, siódma wersja iPoda Touch powstała w 2019 roku i na tym etapie różnice względem topowych iPhone'ów były już wyraźne - głównie w zakresie stylistyki frontu (iPod nie doczekał się notcha i większych ekranów) oraz aparatów.

iPod pierwszej generacji
Najnowszy iPod Touch

Chociaż produkcja iPoda Touch będącego ostatnim iPodem na rynku się kończy, producent deklaruje że idea iPoda jako odtwarzacza pozostanie ze wszystkimi na długo. W ramach Apple - po prostu w innych produktach i usługach, począwszy od polecanego teraz do odtwarzania muzyki iPhone'a i Apple Music, na Apple Watchu, głośniku HomePod czy Apple TV kończąc.

Oskar Ziomek, redaktor prowadzący dobreprogramy.pl

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)