Iran atakuje witryny internetowe

Iran atakuje witryny internetowe

15.03.2010 13:37

Prawie 30 witryn internetowych zostało zaatakowanych przez rząd Iranu. Władzom Islamskiej Republiki nie wystarczy już cenzurowanie Sieci - postanowili zlikwidować wszelkie przejawy wolności słowa. Niektórzy z autorów witryn zostali aresztowani. Czekają ich surowe wyroki.

Irański Korpus Gwardii Rewolucyjnej (IRGC) ogłosił, że udało mu się zablokować 29 stron internetowych powiązanych z amerykańską siecią szpiegowską. Zablokowane strony prowadziły działalność wymierzoną w irańskie bezpieczeństwo narodowe pod przykrywką działań związanych z obroną praw człowieka - podała agencja FARS. Zatrzymano 30 podejrzanych. Irańskie władze dążą do opanowania Sieci, która dotychczas była jedynym miejscem swobodnego wyrażania opinii przez mieszkańców tego kraju. W Iranie nie działa już poczta Gmail, zabroniono korzystania z Facebooka i serwisów społecznościowych.

Część zablokowanych stron internetowych należy do organizacji Działacze Na Rzecz Praw Człowieka (HRAI). To dzięki nim świat dowiedział się o aresztowaniu ponad 400 protestujących Irańczyków w listopadzie zeszłego roku. Zdaniem władz, HRAI jest wspierana przez rząd amerykański w toczącej się cyberwojnie w Sieci. Aresztowani zostaną oskarżeni m.in. o szpiegostwo, korupcję, pranie brudnych pieniędzy i propagowanie obcej kultury.

Irańskie władze nie są jedynymi, które w ostatnim czasie zapowiedziały rozprawienie się z wolnością słowa w Internecie. Wenezuelski prezydent Hugo Chavez stwierdził według Reutersa, że sieć należy cenzurować. Jego rząd wkrótce podejmie odpowiednie kroki w tym kierunku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)