Irlandia coraz bliżej blokowania Internetu dla piratów

Irlandia coraz bliżej blokowania Internetu dla piratów

22.06.2011 14:04

Irlandzkie władze debatują nad propozycją zmian w prawie, które pozwoliłby odcinać piratów od Internetu. Za nową ustawą silnie lobbują wytwórnie fonograficzne.

Irlandia ma już za sobą długą batalię pomiędzy wytwórniami muzycznymi i operatorami telekomunikacyjnymi dotyczącą blokowania dostępu do Sieci piratom. O ile jednak wcześniej próbowano skłonić niektórych dostawców Internetu do walki z osobami naruszającymi prawa autorskie, tym razem celem jest zmiana prawa, która nałożyłaby taki obowiązek na wszystkich operatorów. Musieliby oni odcinać piratów od Internetu po uprzednim przesłaniu im listownych ostrzeżeń. Projekt zmian w prawie, za którym lobbuje irlandzki odpowiednik ZAiKS-u (IRMA) został już przedłożony przez Ministerstwo Pracy. Do 1 lipca trwać będą publiczne konsultacje, później odbędzie się głosowanie nad ewentualnym przyjęciem ustawy.

Pomysł zmian w prawie pojawił się, gdy w październiku 2010 roku Sąd Najwyższy odrzucił umowę między IRMA a dostawcami Internetu w Irlandii. Na jej mocy piraci mieli być karani odcinaniem dostępu do Sieci. Sąd uznał jednak, że w prawie nie ma zapisów, które pozwalałyby na taką praktykę. Stąd też przedłożony właśnie projekt zmian, który wprowadza taką możliwość. Jest on niewątpliwie na rękę wydawcom muzycznym, pytanie tylko, jak ma się do deklaracji Unii Europejskiej uznającej dostęp do Internetu za jedno z podstawowych praw człowieka?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)