iRobot. Najlepszy wśród robotów sprzątających

iRobot. Najlepszy wśród robotów sprzątających

iRobot. Najlepszy wśród robotów sprzątających
Bolesław Breczko
24.04.2019 14:46, aktualizacja: 08.05.2019 16:24

Sprzątające roboty nie są już wymysłem science fiction, weszły do naszych domów. Dzięki robotowi Roomba firmy iRobot każdy może mieć własnego sprzątającego robota. To właśnie ta amerykańska firma zapoczątkowała ten trend wypuszczając w 2002 oryginalną Roombę. Od tego czasu inni naśladują iRobot, ale cały czas nie udało im się doścignąć lidera.

Największą różnicą pomiędzy robotami iRobot, takimi jak Roomba, a produktami innych firm produkujących podobne urządzenia jest ideologia i doświadczenie firmy, która je stworzyła. Roboty sprzątające produkuje np. firma, która słynęła z budowy odkurzaczy. Inne modele produkowane są przez firmę produkującą elektronikę użytkową jak smartfony czy smarwatche, a nawet hulajnogi.

iRobot jest natomiast firmą zajmującą się produkcją robotów, założoną przez studentów MIT specjalizujących się w robotyce i sztucznej inteligencji. Oprócz robotów sprzątających firma budowała także modele dla wojska i dla amerykańskiej agencji kosmicznej NASA. Doświadczenie inżynierów iRobot przekłada się na wyższy standard domowych robotów.

Obraz

Jak to wygląda w praktyce i w czym roboty sprzątające iRobot są lepsze od innych?

Nawigacja

Roboty sprzątające iRobot wykorzystują opatentowany system nawigacji AWARE Robotic Intelligence System. Dzięki systemowi czujników, takich jak kamera podczerwona, czujnik zbliżeniowy, czujnik wysokości czy czujnik dotykowy roboty iRobot zbierają informacje o otoczeniu nawet kilkadziesiąt razy na sekundę.

Dzięki bardzo czułym czujnikom zbliżeniowym robot odkurzający Roomba może czyścić powierzchnie bardzo blisko mebli. Dzięki czujnikom dotykowym w zderzaku wyczuwa kiedy zbliża się do obiektu/przeszkody i jest w stanie sprzątnąć przestrzeń bezpośrednio przy nim. Podczas jazdy Roomba (seria 900 i wyższe) zapisuje plan sprzątanego pomieszczenia umieszczając na tym planie przeszkody i ściany. Ma to na celu zapewnienie, że żaden fragment powierzchni nie zostanie pominięty. Są też modele (Roomba serii e5 czy 600) opierające swoją nawigację na tej, którą iRobot stworzył dla robota przeszukującego pola minowe. To zaawansowany algorytm, dzięki któremu robot samodzielnie odnajduje się w sprzątanej przestrzeni, wykonuje swoją pracę, a po jej zakończeniu sam wraca do stacji dokującej.

Obraz

Sprzątanie

Roomba ma trzystopniowy system sprzątający, który chroniony jest patentem firmy iRobot. Składa się on z szczotki bocznej, która nagarnia brud z miejsc, do których głowica czyszcząca nie ma bezpośredniego dostępu, np. z krawędzi przy ścianach, rogów, lub spod nóg krzeseł. Następnym elementem jest wspomniana głowica. Jest ona ruchoma, więc dostosowuje swoje położenie do sprzątanej powierzchni, aby osadzone na niej dwie szczotki główne jak najlepiej się z nią stykały. Trzecim elementem jest silnik ssący, który pozwala umieścić brud w szczelnym zbiorniku.

Obraz

W zależności od modelu Roomba wyposażona jest w jeden lub dwa czujniki zabrudzeń, dzięki którym wie, gdzie znajduje się więcej zabrudzeń – np. wykrywa piesek przy drzwiach wejściowych do mieszkania, i poświęca na sprzątanie tego obszaru więcej czasu, bo wie, że jest taka konieczność. Żaden inny robot nie ma takiej zdolności.

Trudny teren

Największym wyzwaniem dla robotów sprzątających jest fakt, że w domach znajdują się nie tylko gładkie, drewniane podłogi. Okazuje się, że w starciu z grubym dywanem roboty przegrywają nie mogąc na nie wjechać, lub blokując się na nich. W testach można zobaczyć, że dla iRobota Roomba to nie jest przeszkoda. Roomba radzi sobie z takimi powierzchniami najlepiej.

Od momentu zaprezentowania światu Roomby na rynku pojawiają się jej naśladowcy. Jedne są udane bardziej, a inne mniej, ale każdy ustępuje jakością iRobotowi. Najlepiej świadczy o tym fakt, że iRobot musiał uruchomić kampanię informacyjną, że nie każdy robot sprzątający to Roomba, ale ich zastrzeżony znak towarowy, zatem Roomba tylko od iRobot.

Obraz

W ofercie firmy iRobot można znaleźć wiele modeli robotów sprzątających. Są to odkurzające modele Roomba, a także myjące podłogę na morko modele Braava. Samych modeli iRobotów Roomba dostępnych na rynku jest kilkanaście. Od podstawowego robota odkurzającego Roomba 605, po najbardziej zaawansowany, samodzielnie opróżniający się Roomba i7+. Każdy model zaprojektowano z myślą o innym użytkowniku, o jego potrzebach. Małe mieszkanie i niski budżet? iRobot ma do tego robota? 4-osobowa rodzina i pies? Na takie warunki też znajdzie się maszyna.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)