iTunes in the Cloud oraz iTunes Match już w Polsce

iTunes in the Cloud oraz iTunes Match już w Polsce

Wojciech Kowasz
20.07.2012 17:17

Apple bez większego rozgłosu wprowadził do Polski wyczekiwane przez posiadaczy iPhone'ów, iPadów i iPodów usługi: iTunes in the Cloud oraz iTunes Match. Oficjalne strony Apple nie zostały jeszcze zaktualizowane, ale jak potwierdziliśmy empirycznie, da się już skorzystać z nowych funkcji na polskim koncie Apple ID.

iTunes in the Cloud („iTunes w Chmurze”) to usługa, dzięki której muzyka zakupiona na dowolnym urządzeniu jest od razu automatycznie pobierana (lub przynajmniej dostepna do pobrania, jeśli wyłączymy automatyczną synchronizację) na wszystkich pozostałych urządzeniach. Do tej pory przeniesienie muzyki kupionej np. na iPhonie na iPada wiązało się z koniecznością synchronizacji przez komputer i program iTunes lub... ponownym kupieniem tego samego utworu na kolejnym urządzeniu. Namiastką iTunes in the Cloud było automatyczne pobieranie książek i aplikacji — to działało w Polsce od początku. Teraz do tej grupy dołącza muzyka.

iTunes Match z kolei jest już dodatkowo płatną usługą, której subskrypcję można wykupić na rok. Dzięki niej przenosimy całą swoją kolekcję muzyki do chmury Apple, bynajmniej jednak nie polega to na kopiowaniu naszych plików mp3 na wirtualny dysk sieciowy. iTunes skanuje wszystkie pliki muzyczne, jakie posiadamy na dysku, a następnie dopasowuje je do utworów i albumów zgromadzonych w sklepie iTunes. Jeśli proces ten się uda, a jest spora szansa, że większość naszej muzyki jest dostępna w sklepie Apple, dopasowany utwór jest „odblokowywany” w iTunes i zachowuje się zupełnie tak, jakbyśmy już kiedyś go kupili. Możemy więc, dzięki iTunes in the Cloud, pobrać go na wszystkie nasze urządzenia. Możemy też usunąć go z dysku komputera i pobrać ponownie w jakości AAC 256 kbit/s, niezależnie od jakości pliku, który był skanowany u nas.

iTunes Match w Stanach Zjednoczonych kosztuje 25 dolarów, w Polsce zaś, jak nietrudno się było domyślić, jego cena wynosi... 25 euro. W zamian uzyskujemy roczny dostęp do usługi, w której możemy zgromadzić maksymalnie 25 tysięcy utworów na 10 urządzeniach. Utwory dopasowane nie są wliczane w wykorzystaną pojemność naszej chmury iCloud, jedynie muzyka bez dopasowania będzie musiała zostać wysłana do iCloud i tam przechowywana.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)