Jabber skończył 12 lat

Jabber skończył 12 lat

05.01.2011 11:41

Jabber, popularny protokół bazujący na XML, skończył 12 lat. Tyle czasu minęło od uruchomienia pierwszego serwera umożliwiającego korzystanie z protokołu.

Twórcą Jabbera (obecnie Extensible Messaging and Presence Protocol - XMPP) jest Jeremie Miller, który prace nad nim rozpoczął w 1998 roku. Pierwszy serwer korzystający z protokołu został uruchomiony 4 stycznia 1999 roku. Pomysł był prosty: Miller postanowił stworzyć w pełni otwartą i prostą platformę Instant Messaging z przezroczystą komunikacją z innymi sieciami (takimi jak ICQ lub AIM). Założenie stało się faktem, zaś Jabber osiągnął olbrzymi sukces. Z technologii korzysta dziś wiele aplikacji jak choćby chaty na Facebooku. Za pomocą serwerów Jabbera można też komunikować się z użytkownikami komunikatorów Gadu-Gadu, Tlen czy Windows Live Messenger.

W zeszłym roku uruchomiliśmy własny serwer Jabbera dla naszych czytelników. Po założeniu konta w naszym portalu każdy otrzymuje automatycznie adres JID w domenie dobreprogramy.im stworzony na podstawie nicka podanego podczas rejestracji. Aby aktywować Jabbera w dobrychprogramach, wystarczy przejść do swojego profilu i w ustawieniach (link Zarządzaj w prawym górnym rogu strony) wybrać opcję uruchomienia usługi w ramach swojego konta. Mając konto Jabbera w dobrychprogramach można między innymi otrzymywać tą drogą powiadomienia o nowych wersjach ulubionych programów oraz odpowiedziach i prywatnych wiadomościach na forum.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)