Jailbreak ujawnia poważną lukę w iOS 4

Jailbreak ujawnia poważną lukę w iOS 4

03.08.2010 11:35

Najnowszy iOS 4 firmy Apple posiada poważną lukę zagrażającą bezpieczeństwu systemu. Wyszły one na jaw w związku z udostępnieniem jailbreaku dla tego oprogramowania.

Od niedawna działa strona internetowa JailbreakMe.com, za pomocą której można dokonać jailbreaku smartfonów iPhone z iOS 4. Wystarczy wpisać adres witryny w przeglądarce w telefonie i... czekać. Strona wykorzystuje lukę w systemie firmy Apple, za pomocą której można ominąć zabezpieczenia oprogramowania. Jak donosi MacStories, system iOS 4 automatycznie pobiera ze strony WWW pliki PDF, które wykorzystywane są jailbreaku telefonu. Jest to prosty i skuteczny sposób na złamanie oprogramowania, rodzi się jednak pytanie - co jeśli luka zostanie wykorzystana przez cyberprzestępców? Jeśli jailbreak dokonywany jest podczas odwiedzania strony WWW, to można w równie prosty sposób narazić swój telefon na utratę ważnych danych.

Apple powinien jak najszybciej wyeliminować lukę ze swojego oprogramowania. Wprawdzie nie zgłoszono jeszcze ataków za jej pomocą na smartfony firmy, ale może to być tylko kwestia czasu. Luka jest tym bardziej niebezpieczna, że nie wymaga ona właściwie żadnej aktywności ze strony użytkownika - wystarczy odwiedzić nieodpowiednią stronę WWW. To już kolejny problem z iOS 4. Wczoraj informowaliśmy o błędach w kalendarzu dołączonym do systemu. Tutaj jednak sprawa jest o wiele poważniejsza, luka może bowiem zagrażać bezpieczeństwu użytkowników smartfonów iPhone.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)