Jak piractwo wpływa na gospodarkę?

13.04.2010 14:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Być może należałoby raczej spytać - Czy wpływa? Amerykańscy urzędnicy, którzy przez rok badali wpływ piractwa na gospodarkę ich kraju… nie są pewni.

Amerykański Kongres postanowił zbadać wpływ piractwa na gospodarkę w Stanach Zjednoczonych. Zadanie to powierzono pracownikom biura Government Accountability Office (GAO). Jak informują w swoim dokumencie, badania na temat wpływu piractwa - także internetowego - trwały od kwietnia zeszłego roku. Ich efektem jest 41-stronicowy raport (plik PDF). Wynika z niego, że piractwo rzeczywiście może mieć duży wpływ na gospodarkę, przychody z podatków, a nawet bezpieczeństwo publiczne czy opiekę zdrowotną. Problem polega na tym, że informacje zdobyte podczas badań wcale nie są takie pewne - twierdzi GAO. Urzędnicy z jednej strony przedstawili argumenty za zgubnym wpływem piractwa, z drugiej zaś podważyli ich wiarygodność.

Żeby było jeszcze ciekawiej, urzędnicy z GAO napisali, że piractwo ma również swoje dobre strony. Niektórzy konsumenci pobierają nielegalne dane np. dlatego, że są one tańsze w odróżnieniu od oryginalnych materiałów albo dlatego, ponieważ oryginalne materiały są nieosiągalne - możemy przeczytać w raporcie. W ten sposób dzięki piractwu większa ilość osób ma dostęp do dóbr, które w normalnych warunkach nigdy by do nich nie dotarły. Oczywiście GAO nie pochwala takiego procederu, a jedynie zwraca uwagi na pewne pozytywne skutki wypływające z nielegalnego rozpowszechniania materiałów. W podsumowaniu raportu możemy przeczytać m.in., że negatywnym skutkiem wpływu piractwa na amerykański przemysł może być spadek cen, utrata wartości marki i zmniejszenie bodźca do innowacji. Problem w tym, że nawet tak szacowna komisja jak GAO nie potrafi odpowiedzieć, w jakim stopniu nielegalny proceder uderza w gospodarkę.

Nie wiadomo jeszcze jak amerykański Kongres wykorzysta dane zebrane przez GAO.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)