Jak założyć Profil Zaufany i rzadziej chodzić do urzędów? Sprawdź jego możliwości

Profil Zaufany ułatwia życie
Profil Zaufany ułatwia życie
Oskar Ziomek

10.04.2019 20:55, aktual.: 03.01.2020 08:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o zaletach posiadania Profilu Zaufanego, który w skrócie znany jest także jako PZ. Jak wskazują statystyki, jak dotąd niemal 950 tysięcy Polaków sprawdziło swój e-PIT właśnie dzięki PZ. Samo sprawdzanie poprawności deklaracji nie jest oczywiście jedynym zastosowaniem. Urzędnicy proponują założyć Profil Zaufany przy najbliższej okazji, by później samemu przekonać się, jak wiele codziennych sytuacji ułatwia.

Mowa rzecz jasna o wielu sprawach urzędowych, które dzięki Profilowi można załatwić korzystając wyłącznie z komputera z dostępem do internetu. PZ stanowi swego rodzaju elektroniczne potwierdzenie tożsamości użytkownika.

Rozpoczęcie etapu zakładania Profilu Zaufanego, źródło: obywatel.gov.pl.
Rozpoczęcie etapu zakładania Profilu Zaufanego, źródło: obywatel.gov.pl.

– Profil Zaufany to zbiór informacji o użytkowniku, który umożliwia potwierdzanie tożsamości online – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dane, które zawiera są weryfikowane, a także odpowiednio zabezpieczone przed niepowołanym dostępem. (...) To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w Internecie i – co bardzo przydatne – np. podpisywać pisma wysyłane do urzędów.

Warto dodać, że Profil Zaufany jest ważny przez 3 lata od momentu założenia. Jego ważność można jednak oczywiście przedłużyć, w dodatku w dowolnym momencie. PZ ma umocowanie prawne. Jego funkcjonalność określa ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Co można załatwić z Profilem Zaufanym?

Jak wspomniano na wstępie, lista zastosowań Profilu Zaufanego jest dość długa. Oto wybrane ze spraw, które załatwisz bez konieczności osobistej wizyty w urzędach, o ile masz już PZ: złożysz wniosek o dowód osobisty, jeśli go zgubisz – zgłosisz to w kilka sekund (właściciele e-dowodu mogą nawet zawiesić swój dokument na 14 dni), zameldujesz się lub kogoś / wymeldujesz się lub kogoś, założysz działalność gospodarczą, a jeśli podejmiesz taką decyzję – również ją zawiesisz, zgłosisz narodziny dziecka, złożysz wniosek o 500+, wystąpisz o odpis aktu stanu cywilnego, rozliczysz podatki, sprawdzisz historię pojazdu sprowadzanego z zagranicy, a jeśli zdecydujesz się na jego kupno od razu możesz sprawdzić liczbę swoich punktów karnych, zalogujesz się do Internetowego Konta Pacjenta, gdzie znajdziesz historię swojego leczenia, wejdziesz na Platformę Usług Elektronicznych ZUS, a tam znajdziesz m.in. informację, czy Twój pracodawca na pewno zgłosił Cię do ubezpieczenia, podpiszesz i wyślesz pismo ogólne do urzędu.

Jak założyć Profil Zaufany?

Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby. Obydwie metody mają jednak swój początek przed komputerem, w internecie. Pierwszy sposób to skorzysta z internetowej bankowości, co umożliwia potwierdzenie tożsamości użytkownika i w konsekwencji utworzenie Profilu Zaufanego.

W ten sposób PZ można założyć o dowolnej porze dnia, także w weekendy. Konieczne jest tylko posiadanie konta ( z dostępem internetowym) w jednym z obsługujących tę metodę banków. Są to PKO Bank Polski SA, Bank Zachodni WBK (obecnie Santander), mBank, Bank Pekao, ING Bank Śląski, Millennium Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Alternatywa to posiadanie konta na platformie Envelo.

Wyszukiwarka punktów potwierdzających, źródło: pz.gov.pl.
Wyszukiwarka punktów potwierdzających, źródło: pz.gov.pl.

Druga metoda nie wymaga posiadania bankowości internetowej, ale wymaga od od użytkownika większego zaangażowania. Najpierw konieczne jest odwiedzenie strony pz.gov.pl, gdzie należy wypełnić wniosek o założenie Profilu Zaufanego. Następnie w ciągu 14 dni trzeba się udać do Punktu Potwierdzającego, gdzie tożsamość użytkownika zostanie zweryfikowana.

Jak podaje Ministerstwo, w Polsce funkcjonuje prawie 1500 takich punktów. Ich pełną listę można znaleźć na stronie z informacjami o Profilu Zaufanym.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)