Jaki język programowania wybrać? Python wyprzedził Javę, JavaScript wciąż liderem

Jaki język programowania wybrać? Python wyprzedził Javę, JavaScript wciąż liderem

Jaki język programowania wybrać? Python wyprzedził Javę, JavaScript wciąż liderem
Jaki język programowania wybrać? Python wyprzedził Javę, JavaScript wciąż liderem
15.11.2019 11:35

Python jest popularniejszy niż Java. Taką informację podał GitHub – popularne repozytorium projektów programistycznych, należące obecnie do Microsoftu. Najpopularniejszy na GitHubie jest JavaScript, co pokrywa się z danymi Stack Overflow.

Python na topie

JavaScript jest najpopularniejszym językiem wśród programistów używających GitHuba. Pozycję utrzymuje od 2014 roku i nic nie wskazuje na to, by miał ją w najbliższym czasie stracić. Rewolucja miała miejsce na 2. i 3. pozycji. W Pythonie pisze już więcej użytkowników GitHuba niż w Javie.

Popularność Pythona napędzają prace z dużymi zbiorami danych i biblioteki do ich przetwarzania (na przykład numpy). Python ma przez to ogromne znaczenie w procesie maszynowego uczenia. Nawet Microsoft uruchomił niedawno darmowe lekcje Pythona, by przyciągnąć programistów do chmury Azure, gdzie mogą trenować model maszynowego uczenia. Z tego samego powodu wzrosła popularność środowiska Jupyter do tworzenia interaktywnych notatników ze skryptami w Pythonie i R.

Popularność języków programowania (GitHub)
Popularność języków programowania (GitHub)

To ogromny krok dla 30-letniego języka. Warto dodać, że twórca Pythona, Guido van Rossum, odszedł na emeryturę na początku tygodnia. Programista pracował w firmie Dropbox.

Języki zyskujące popularność na GitHubie

GitHub udostępnił też listę języków, które szybko zyskują nowych użytkowników. Największy wzrost zanotował język Dart – 532 proc. w ciągu roku. Programiści interesują się widać tworzeniem aplikacji mobilnych z użyciem nowych rozwiązań Google'a. Wraz z Dartem popularność zyskał toolkit Flutter, przeznaczony do szybkiego budowania interfejsów aplikacji.

Kolejnym szybko zdobywającym popularność językiem jest Rust, opracowany przez Mozillę, by zapobiegać tworzeniu luk bezpieczeństwa związanych z obsługą pamięci przez programy. W ciągu roku zyskał 235 proc., głównie dzięki Microsoftowi, który eksperymentuje z używaniem Rusta w systemie Windows. Pełny ranking wygląda następująco:

Obraz

Największe projekty na GitHubie

GitHub Zdradził też, które otwartoźródłowe projekty mają najwięcej współautorów. Liderem od lat jest Microsoft Visual Studio Code. Świetny edytor tekstu dla programistów zyskał popularność wśród pracowników Google. Rozwija go 19,1 tys. programistów. Większość pracuje dla Microsoftu.

Obraz

Na liście są też inne projekty Microsoftu. Firma z Redmond była jednym z większych użytkowników GitHuba jeszcze zanim przejęła usługę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (162)