Jaki los spotka Qik?

Jaki los spotka Qik?

17.05.2011 13:33

Grupa inwestycyjna, od której Microsoft kupił Skype, zarobi na tej transakcji 5 miliardów dolarów. Wszyscy są zadowoleni — byłym właścicielom Skype z nawiązką zwróciła się inwestycja, Skype wyjdzie z zadłużenia, Microsoft wszedł w posiadanie technologii i bazy użytkowników. Ale jaki los czeka Qik — firmę kupioną niedawno przez Skype?

Microsoft nie pierwszy raz jest w takiej sytuacji. W 2004 roku aQuantive kupił SBI.Razorfish, a 3 lata później został kupiony przez firmę z Redmond. Avenue A/Razorfish, czyli SBI.Razorfish pod nową nazwą, dostarczał kluczowych dla aQuantive usług reklamowych i reklam interaktywnych, ale dla Microsoftu był nieprzydatny, choć miał swój wkład w rozwój firmy z Redmond — to w Razorfish powstało logo Binga. Jednak los był przychylny dla Razorfish, który po dwóch latach został sprzedany Publicis Groupe. Qik może nie mieć tyle szczęścia.

Skype kupił Qik za 100 milionów dolarów w styczniu tego roku. Firma Qik rozwinęła technologię pozwalającą między innymi na przesyłanie wideo do wielu odbiorców w czasie rzeczywistym z urządzeń mobilnych oraz na prowadzenie wideokonferencji. Qik rozpoczął 2010 rok z 600 tysiącami użytkowników a w momencie przejęcia Skype przez Microsoft miał ich 5 milionów. Oprogramowanie jest dostępne dla ponad 200 modeli smartfonów, a wydana zaledwie dwa miesiące temu aplikacja Qik Live do prowadzenia rozmów dla iOS według wielu użytkowników bije na głowę FaceTime firmy Apple.

Przed Qikiem otwierają się dwie drogi. W najlepszym wypadku projekt zostanie sprzedany, podobnie jak Avenue A/Razorfish, i będzie się nadal rozwijał, a użytkownicy będą mogli wciąż korzystać z możliwości nagrywania i udostępniania filmów. Jednak przyszłość Qika może nie być tak różowa. Jeśli najnowszy zakup Skype zostanie włączony do Windows Live, platformy nie należące do Microsoftu z pewnością stracą dostęp do technologii, a oprogramowanie po prostu zniknie. W przeciwieństwie do Skype, Ballmer nie obiecywał dostępności aplikacji Qik dla innych niż Windows systemów, choć tak po prawdzie nikt go jeszcze o Qik nie pytał.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)