John McCarthy, autor terminu "sztuczna inteligencja", nie żyje

John McCarthy, autor terminu "sztuczna inteligencja", nie żyje

Wojciech Cybulski
25.10.2011 06:39, aktualizacja: 25.10.2011 11:52

Uniwersytet Stanford poinformował za pośrednictwem Twittera, że w miniony weekend zmarł John McCarthy, twórca języka programowania Lisp i jedna z czołowych postaci zajmujących się rozwojem sztucznej inteligencji (AI).

John McCarthy od samego początku swojej kariery zawodowej zajmował się zagadnieniem sztucznej inteligencji. Sam termin "sztuczna inteligencja" został sformułowany właśnie przez McCarthy'ego, podczas konferencji w Dartmouth w 1956 roku. Kilka lat później później McCarthy opublikował specyfikację wymyślonego przez siebie języka programowania Lisp, który był wykorzystywany między innymi w badaniach nad AI. Lisp z pewnymi modyfikacjami pozostaje w praktycznym użyciu po dziś dzień.

Pod koniec swojej pracy w MIT McCarthy był zaangażowany w Project MAC w ramach którego prowadzono przełomowe badania nad systemami operacyjnymi, sztuczną inteligencją i teorią obliczeń. W 1962 roku przeniósł się na Uniwersytet Stanford, by współtworzyć konkurencyjne wobec Project MAC badania. McCarthy miał także wkład w rozwój niektórych aspektów logiki, takich jak logika niemonotoniczna. W swojej karierze zajmował się także teoretycznymi aspektami fontanny kosmicznej. McCarthy był laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym Nagrody Turinga.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)