KDE Frameworks 5.0 już w planach

KDE Frameworks 5.0 już w planach

08.08.2011 14:42, aktualizacja: 08.08.2011 15:41

Podczas spotkania w Berlinie ogłoszono plany dotyczące rozwoju KDE Frameworks 5.0. Dowiedzieliśmy się również, że do popularnego środowiska graficznego trafi obsługa serwera Wayland.

Plany dotyczące KDE ogłoszono podczas Desktop Summit w Berlinie. Twórcy środowiska chcą skupić się przede wszystkim na uproszczeniu i podniesieniu jakości produktu. Obok wersji desktopowej rozwijane będą również mobilne projekty KDE, a także projekt przeznaczony dla deweloperów Qt. KDE 5.0 nie wprowadzi tylu wizualnych zmian co jego poprzednik, w zamian za to twórcy chcą wprowadzić więcej niewidocznych gołym okiem poprawek i nowości. Mają one poprawić działanie środowiska, jego stabilność, a także przygotować je do wprowadzenia na urządzenia mobilne. KDE 5.0 będzie ukazywać się równolegle do kolejnych stabilnych wydań wersji 4. Zachowany zostanie również dotychczasowy plan rozwoju - stabilna wersja środowiska co pół roku.

Podczas spotkania w Berlinie dowiedzieliśmy się również, że już w przyszłym roku pojawią się pierwsze wydania KDE z nowym serwerem Wayland, który ma powoli zastępować X11. Wayland to projekt stworzony przez firmę Red Hat. Rozwiązanie ma być prostsze od X.org, a jednocześnie bardziej wydajne. Wykorzystuje dostępne w jądrze Linuksa technologie jak komponent Direct Rendering Menager (DRM), mechanizm Kernel Mode Setting, a także system zarządzania pamięcią Graphics Execution Manager (GEM). Na Waylanda przechodzą również inni - w zeszłym roku Canonical ogłosił, że serwer będzie wprowadzany w środowisku Unity dla Ubuntu.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)