Kim Dotcom tworzy własny komunikator i zapowiada kres popularności Skype'a

Kim Dotcom tworzy własny komunikator i zapowiada kres popularności Skype'a

Kim Dotcom tworzy własny komunikator i zapowiada kres popularności Skype'a
29.12.2014 12:52

Kim Dotcom, przebywający aktualnie w Nowej Zelandii twórca usługi Megaupload, wciąż pracuje nad zapewnieniem internautom poziomu prywatności, który uniemożliwiłby dostęp do ich danych osobom postronnym. Po sukcesie wirtualnego schowka Mega, zapowiedziany został MegaChat – skupiający się na bezpieczeństwie danych komunikator internetowy.

19 stycznia 2013 roku użytkownikom udostępniono usługę Mega, która oferuje bezpłatnie 50 gigabajtów wirtualnej przestrzeni w zaszyfrowanym schowku. Okazało się jednak, że zapewnienia o bezpieczeństwie były przedwczesne – napotkano szereg luk, które umożliwiały atakującym dostęp do przechowywanych w Mega plików. Dotcom zareagował na sytuację w sposób, który przyciągnął uwagę zarówno branżowych mediów, jak i programistów specjalizujących się w bezpieczeństwie. Uruchomiony został program, dzięki któremu znalazca luki w zabezpieczeniach Mega mógł otrzymać nagrodę w wysokości 10000 euro. Poziom bezpieczeństwa plików, jak nietrudno się domyślić, wzrósł bardzo szybko. Dziś usługa jest dostępna w 49 językach, posiada klienty na większość popularnych systemów operacyjnych, korzysta z niej 15 milionów użytkowników.

Mega will soon release a fully encrypted and browser based video call & chat service including high-speed file transfers. Bye bye Skype :-)

— Kim Dotcom (@KimDotcom) grudzień 29, 2014

Trudno się dziwić Dotcomowi, że obserwując takie zainteresowanie postanowił iść za ciosem. Po opublikowaniu raportów Edwarda Snowdena, przeciętny użytkownik zwraca dziś znacznie większą uwagę na ewentualną możliwość nieupoważnionego dostępu do jego prywatnych plików, niż to było choćby za czasów świetności Megaupload. Kim ogłosił więc zbliżającą się premierę usługi MegaChat. W założeniu ma to być działający w przeglądarce komunikator obsługujący zarówno połączenia audio, jak i wideo, oraz oferujący szybki transfer plików pomiędzy użytkownikami. Priorytetem ma być oczywiście bezpieczeństwo oraz prywatność. Z właściwym sobie talentem w kreowaniu wizerunku, twórca Megaupload zapowiedział, że jego nowa propozycja pomacha Skype'owi na pożegnanie, deklasując go na rynku komunikatorów internetowych.

Nie zostały jak dotąd opublikowane szczegółowe informacje na temat wykorzystywanego przez MegaChat szyfrowania, ani daty premiery. Informacje na ten temat oraz pozostałe nowości dotyczące MegaChatu będą z pewnością jednym z wiodących tematów roku 2015.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)