Kino w domu? To nie tylko projektor! Przedstawiamy niezbędne akcesoria

Kino w domu? To nie tylko projektor! Przedstawiamy niezbędne akcesoria

Kino w domu? To nie tylko projektor! Przedstawiamy niezbędne akcesoria
13.07.2018 11:32, aktualizacja: 13.07.2018 18:27

Z czym kojarzy się kino domowe? Przede wszystkim z dużym ekranem lub projektorem, oferującym obraz o imponującej przekątnej, zachwycającej jakości i dynamice, dzięki czemu każda scena będzie wyglądała realistycznie i angażująco. Ale to nie wszystko, gdyż równie ważne są dodatki, akcesoria i nagłośnienie, które będą w stanie przenieść widza w samo centrum akcji.

Nowoczesne rozwiązania w projektorach

Zanim przejdziemy do dodatków związanych z nagłośnieniem, warto na chwilę zatrzymać się przy nowoczesnych rozwiązaniach połączeń bezprzewodowych sieciowych, które możemy spotkać w projektorach. Kluczowy jest tu – wbudowany lub podłączany w formie osobnego klucza – moduł bezprzewodowej sieci LAN, który pozwala połączyć się bez konieczności instalacji kabli z domową lub firmową siecią. Z użyciem interfejsu WiFi skorzystać można m.in. ze stosowanej w projektorach z logo Epson technologii WirelessHD, która umożliwia efektywne przesyłanie filmów w wysokiej rozdzielczości. Pamiętać należy jednak zawsze, że aby w pełni wykorzystać potencjał tego standardu zadbać należy – np. poprzez optymalizację software’ową lub zmianę ustawienia sprzętu w pokoju – o odpowiednią przepustowość sieci. Inną, równoległą technologią rozszerzającą możliwości projektora jest Miracast – medium pozwalające na płynne przekazywanie w czasie rzeczywistym obrazu z urządzeń mobilnych, takich jak telefony czy tablety.

Obraz
Obraz

Odpowiednie miejsce dla projektora? Stół, szafka a może… sufit?

Co prawda projektor to bardzo mobilne urządzenie, które możemy przenosić z miejsca na miejsce, wyjmować tylko na czas oglądania filmu i ustawiać niemal w dowolnym miejscu np. na stole, biurku lub tuż pod ścianą w przypadku modeli o ultrakrótkim rzucie. Jeśli jednak zależy nam na najwyższej jakości obrazie, którego nie będziemy musieli konfigurować za każdym razem, gdy ustawimy projektor w nowym miejscu, ale z drugiej strony nie chcemy, aby zajmował miejsce, warto zainwestować w specjalny uchwyt na ścianę lub sufit.

Obraz

Posiadacze bardzo dużych pomieszczeń powinni zdecydować się na uchwyt sufitowy, który pozwoli zamontować projektor w optymalnej odległości od ściany lub ekranu projekcyjnego. Co więcej, może to być tradycyjny uchwyt sufitowy, który można dodatkowo wyposażyć w regulowane ramię przedłużające (np. model ELPFP13 z zakresem regulacji 668 - 918 mm do uchwytu ELPMB22 lub ELPMB23), jak również dyskretny uchwyt niskoprofilowy (zaledwie 5,5 centymetra prześwitu) ELPMB30.

Obraz

Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na uchwyt ścienny np. ELPMB27, który można zamontować na ścianie vis’a’vis ekranu projekcyjnego lub po jego lewej bądź prawej stronie.

Obraz

Zadbaj o swój projektor! Wygodna torba i filtr powietrza to podstawa!

Jako że projektory to urządzenia mobilne i możemy je zabrać ze sobą do rodziny lub znajomych, by zorganizować fantastyczny seans filmowy nawet na ścianie budynku, warto zadbać o odpowiednią ochronę. Idealnym rozwiązaniem będzie miękka i bezpieczna torba dopasowana do konkretnych modeli. Zapewni ona odpowiednią ochronę sprzętu, zadba o to, aby wstrząsy lub uderzenia podczas podróży nie uszkodziły delikatnego urządzenia, z drugiej zaś strony sprawi, że transport będzie wygodny i bezproblemowy.

Obraz

Poza tym intensywnie użytkowany projektor, szczególnie w przewiewnych pomieszczeniach lub poza domem, wymaga odpowiedniej wentylacji. Powietrze wtłaczane do wnętrza i chłodzące podzespoły powinno być czyste, dlatego też o ten aspekt dbają specjalne filtry powietrza, które wymagają okresowej wymiany. Warto o tym pamiętać, gdyż czysty i drożny filtr ma optymalną przepustowość powietrza i pozwala na wydajne chłodzenie projektora nawet podczas wielogodzinnej, intensywnej pracy.

Obraz

Pilot to podstawa!

Wygodne sterowanie wszystkimi opcjami i funkcjami projektora to bez wątpienia podstawa, która definiuje komfort użytkowania sprzętu. Na szczęście nawet zgubienie lub uszkodzenie dołączonego do zestawu urządzenia sterującego nie pozbawi nas przyjemności obcowania z projektorem, bowiem nic nie stoi na przeszkodzie, aby zadbać o odpowiednie zastępstwo.

Obraz

Poczuj głębię obrazu 3D z całą rodziną!

Wiele projektorów marki Epson obsługuje technologię obrazu 3D. Aby poczuć przyjemność obcowania z obrazem trójwymiarowym w pełni, niezbędne są dopasowane do konkretnego modelu okulary 3D. Oczywiście najlepsze efekty osiągniemy oglądając emocjonujący film z całą rodziną!

Obraz
Obraz

Ekonomiczne i niedrogie czy profesjonalne? Jakie nagłośnienie wybrać?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od zasobności portfela przyszłego użytkownika oraz od jego wymagań. Podczas zakupu trzeba mieć na uwadze również warunki, w których będzie użytkowane kino domowe tj. pomieszczenie, w którym będą rozstawione głośniki, telewizor lub projektor oraz źródła dźwięku: konsole, odtwarzacz Blu-ray, amplituner, komputer itp. Jeśli przyszły użytkownik dysponuje niewielką przestrzenią i nie chce, aby komponenty kina domowego ingerowały w wystrój, powinien zdecydować się na kompaktowe rozwiązanie (które swoją drogą nie musi być kiepskiej jakości – są kompaktowe kina kosztujące kilkanaście tysięcy złotych i generujące potężny dźwięk).

Obraz

W przypadku mało wymagających użytkowników lub tych, którzy potrzebują mniejszego rozwiązania, optymalnym wyborem będzie nagłośnienie w konfiguracji 5.1 lub 7.1. W takim zestawie doświadczymy już dźwięku przestrzennego, a przy inwestycji w dobrej jakości procesor AV oraz wzmacniacz mocy, możemy pokusić się o system dźwięku Dolby Atmos korzystający nawet z niewielkich głośników. Podstawą jest system 5.1 i w tym przypadku można ograniczyć się do systemu łączonego. Koszt podstawowych zestawów o przyzwoitej jakości to około 1000-1500 złotych. Za świetnej jakości sprzęt złożony z amplitunera oraz zestawu kolumn pasywnych trzeba zapłacić około 4000 złotych. Bardzo wymagający użytkownicy, którzy chcą z salonu stworzyć salę kinową lub koncertową bez konieczności wstawiania tam ogromnych kolumn, mogą zainwestować nawet 10 000 złotych, ale w świecie audio górna granica ceny bardzo często nie istnieje.

Granicę cenową można przesuwać w nieskończoność szczególnie wtedy, gdy użytkownik nie ma ograniczeń co do przestrzeni i może poświęcić jedno z pomieszczeń na przygotowanie domowej sali kinowej. Wtedy totalnym minimum jest konfiguracja 7.1, choć dobrym rozwiązaniem, które może konkurować z kameralnymi salami kinowymi jest konfiguracja 11.2 w systemie Dolby Atmos. Takie rozwiązanie pozwoli odebrać dźwięk w najbardziej realistyczny sposób od cichego szumu potoku po nawiedzony dom i głośne wybuchy z filmów akcji. Dźwięk dobiega do odbiorcy nie tylko z przodu, tyłu i boków, ale również z góry dzięki zastosowaniu głośników sufitowych.

Okablowanie, złącza, podstawki – ważne dodatki!

Wspominaliśmy już, że system jest tak dobry, jak jego najsłabsze ogniwo. Tym ogniwem może być amplituner, telewizor lub projektor, odtwarzacz, ale również osprzęt tj. kable czy też złącza. To kable przekazują dźwięk pomiędzy poszczególnymi elementami i przekazują je do głośników. Jeśli któryś z przekaźników będzie słabej jakości, nawet najlepsze komponenty nie będą w stanie przekazać dobrej jakości dźwięku do uszu odbiorcy.

Obraz

Kompletując kino domowe dbajmy zatem, aby okablowanie było odpowiedniej jakości. Chodzi tu zarówno o kable głośnikowe oraz odpowiedniej jakości złącza, ale również kable HDMI, audio, cyfrowe, sieciowe itp. To wszystko sprawi, że sygnał dźwiękowy oraz wizualny będzie przebiegał bez zakłóceń.

Posiadając kolumny warto zainwestować w odpowiednie podstawki. Przypadkowe ustawienia głośników to kiepski pomysł, gdyż mogą one generować drgania. Ustawianie kolumn tuż przy ścianie, za nisko lub za wysoko może doprowadzić do zniekształcenia dźwięku i jego nierównomiernego rozłożenia, co może być niemożliwe do wyregulowania w ustawieniach amplitunera. Poza tym podstawki – podłogowe, ścienne, biurkowe itp. – posiadają specjalne podkładki i tłumiki niwelujące drgania przenoszone na meble lub podłogę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)