Kliencka wersja Windows 8 będzie zawierać trzon Hyper-V

Kliencka wersja Windows 8 będzie zawierać trzon Hyper-V

Wojciech Kowasz
21.06.2011 12:03

Hyper-V, czyli hypervisor typu pierwszego produkcji Microsoftu jest obecny w serwerowych systemach Windows już od edycji 2008. Wygląda jednak na to, że wraz z Windows 8 zadebiutuje także w systemach klienckich. Sam Hyper-V wzbogaci się równocześnie o szereg interesujących funkcji.

Wczoraj pisaliśmy o nowościach, jakie wyszły na jaw przy okazji niedawnego wycieku kompilacji 7989 systemu Windows 8. Nic dziwnego, że większość uwagi obserwatorów skupiona jest wokół klienckich funkcji systemu i o tych najwięcej się mówi. W międzyczasie jednak serwis Windows Now dotarł do 64-bitowej wersji tej kompilacji, prawdopodobnie pierwszego builda Windows 8 x64 jaki wyciekł do Internetu. Okazuje się, że Microsoft planuje zintegrować z systemem trzon Hyper-V 3.0, przyszłej wersji swojego hypervisora. Jest to istotna informacja — Hyper-V bowiem w stosunku do istniejącego Windows Virtual PC wnosi znaczne usprawnienia w wydajności oraz wiele nowych możliwości do takich funkcji jak Tryb Windows XP czy App-V, a konieczność posiadania procesorów z obsługą sprzętowego wsparcia wirtualizacji nie będzie już raczej stanowić większego problemu w chwili premiery Windows 8.

Abstrahując od samego Windows 8, przyszła wersja Hyper-V oznaczona numerem 3.0 przyniesie wiele ciekawych nowości. Między innymi należy wśród nich wymienić wirtualny interfejs Fibre Channel i możliwość łączenia magazynów danych w pule, nowy format plików dysków wirtualnych VHDX (do 16 TB pojemności i odporność na awarie związane z odcięciem zasilania), możliwość skonfigurowania więcej niż czterech rdzeni w maszynie wirtualnej, obsługę NUMA, szerszą akcelerację sprzętową sieci, opcje zarządzania pasmem i szereg innych usprawnień sieciowych (na przykład możliwość blokowania pakietów DHCP i pakietów Router Advertisement z maszyn wirtualnych — bardzo przydatne podczas wszelkich testów).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)