Kolejna aktualizacja dla Nokii N9 udostępniona do testów

Kolejna aktualizacja dla Nokii N9 udostępniona do testów

25.01.2012 22:58, aktualizacja: 03.02.2012 14:09

Nokia udostępniła wersję beta aktualizacji PR 1.2 dla systemu MeeGo 1.2 Harmattan, pod którego kontrolą pracuje smartfon Nokia N9. Update wprowadza cały szereg nowych funkcji, w tym wiele wyczekiwanych przez użytkowników. Finalna wersja spodziewana jest w okolicach 29 lutego.

Lista nowości i zmian obejmuje m.in. wsparcie dla udostępniania multimediów przez DLNA, foldery w menu aplikacji, obsługę przedniej kamery, wsparcie dla kont Dropbox, powiadomienia z Nokia Store o nowych wersjach zainstalowanych aplikacji, poprawiony sposób wyświetlania czcionek systemowych i niektórych widoków interfejsu, mechanizm kopiuj/wklej rozszerzony na wiele nowych obszarów systemu, obsługę profili kolorów, wsparcie dla nowych języków i wiele innych. Poprawiono również szereg błędów, w tym 122 zgłoszone przez użytkowników w publicznym bugtrackerze.

Zmiany dotknęły ponadto większość systemowych aplikacji — tu nowości są najbardziej widoczne. Poczta oferuje teraz wątkowanie maili i wyszukiwanie w poczcie Microsoft Exchange. Aplikacja Muzyka pozwala na odtwarzanie audiobooków i podcastów, umożliwia tworzenie playlist i kasowania plików bezpośrednio z poziomu odtwarzacza. Galeria została wzbogacona o rozpoznawanie twarzy, możliwość zaznaczania i udostępniania wielu obrazków na raz, a także podstawową edycję wideo. Aparat oferuje linie pomocnicze, możliwość wyzwolenia migawki z opóźnieniem, łatwiejszy dostęp do ustawień „lampy błyskowej”, a także doświetlanie sceny diodą LED podczas filmowania. Poprawiono systemowego klienta Facebooka, a także aplikacje Internet, Mapy, Kalendarz i Zegar. Zmian jest oczywiście znacznie więcej, bardziej szczegółową listę wraz ze zrzutami można znaleźć na moim blogu.

Choć beta aktualizacji została udostępniona publicznie to przetestować ją mogą tylko posiadacze Nokii N950 — modelu nieoferowanego w sprzedaży, a udostępnionego w ograniczonej liczbie sztuk deweloperom i członkom społeczności zaangażowanym w przenoszenie aplikacji z innych platform. Dzięki temu będą oni mogli sprawdzić i ewentualnie przystosować tworzone przez siebie oprogramowanie do nowej wersji systemu. Wydanie finalnej wersji update'u PR 1.2 dla Nokii N9 spodziewane jest w okolicach 29 lutego.

Warto dodać, że zapowiedziana została już kolejna aktualizacja dla systemu MeeGo 1.2 Harmattan, oznaczona numerem PR 1.3, która jak zadeklarowano będzie mniejsza, ale nadal wartościowa. Jak na razie Finowie dotrzymują więc obietnic w zakresie wsparcia dla Nokii N9. Na rynku pojawił się także kolejny wariant tego telefonu z obudową w białym kolorze i 64-gigabajtową pamięcią. Mimo to model ten prawdopodobnie pozostaje jednak „pierwszym i zarazem ostatnim smartfonem z MeeGo”.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)